ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 3
IM. STANISŁAWA STASZICA
WE WŁOSZCZOWIE
ul. Wiśniowa 23 29-100 Włoszczowa tel.413942777 e-mail:zsp3sekretariat@op.pl
Konkurs Gastronomiczny

14 grudnia odbył się w naszej szkole VI Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczny dla Gimnazjalistów. Tegoroczna edycja dotyczyła „Muffinowych fantazji”. Pięć dwuosobowych zespołów zmagało się w dwóch etapach konkursu. Najpierw uczestnicy mieli do rozwiązania krzyżówkę związaną z gastronomią. W części praktycznej gimnazjaliści przygotowywali muffinki według własnych receptur. Dominowały słodkie babeczki choć nie zabrakło też wersji wytrawnej. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie I miejsce zajęły Anna Bauer i Zuzanna Błeszyńska z Publicznego Gimnazjum Nr 2 we Włoszczowie, II miejsce zajęły Amelia Bartosz i Anna Karólewska z tej samej szkoły. Przyznano także dwa III miejsca – dla Agaty Pasoń i Ewy Struskiej z Konieczna oraz dla Kingi Kasprzyk i Katarzyny Rak z PG w Koniecznie.
Uczestnikom dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy.


Na praktykach zawodowych w Grecji

Od 23 października do 11 listopada grupa 24 osób (przyszłych informatyków) z klas 2 Tie i 3 Tie przebywała z opiekunką panią Eweliną Barańską na praktykach zawodowych w pięknej miejscowości Olimpic Beach (Olimbiaki Akti) w Grecji. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych zajęciach z informatykiem. Mieli też okazję gościć w szkole publicznej oraz dwóch szkołach prywatnych, w których prowadzone są także zajęcie informatyczne. W szkole publicznej młodzież nawiązała kontakt z rówieśnikami posługując się językiem angielskim oraz wysłuchała m.in. wykładu dotyczącego systemu szkolnictwa w Grecji. Znajomość języków obcych uczniowie wykorzystywali również w innych sytuacjach. W wolnym czasie brali oni udział w interesujących wycieczkach do Aten i na Meteory (klasztory zbudowane na skałach). W stolicy młodzież podziwiała m.in. wspaniały Akropol oraz zachwycający z niego widok na miasto. W drodze powrotnej do Olimpic Beach uczniowie pojechali do miejsca jednej z najsłynniejszych bitew epoki starożytnej - wąwozu Termopile. Niezapomnianym przeżyciem był również rejs statkiem na wyspę Skiathos połączony z imprezą na jego pokładzie oraz plażowaniem i kąpielą w morzu. Dla uczniów były też organizowane zajęcia sportowe w wolnym czasie. Poza tym mieli oni okazję degustować ser feta w zakładzie, w którym jest on produkowany oraz surowe małże z sokiem z cytryny w trakcie rejsu po morzu, co było dla nich ekscytującym przeżyciem. Wybrali się oni też na lokalne targi ze świeżymi owocami oraz warzywami, na których kupili dla swoich bliskich m.in. oliwki, oliwę z oliwek czy chałwę. Z okien hotelu, w którym mieszkała młodzież można było podziwiać piękne widoki - morze oraz masyw górski Olimp. Wszyscy wrócili pełni niesamowitych wrażeń do Polski. W 2018 roku będą wyjeżdżać do Grecji na praktykę zawodową kolejne grupy z innych kierunków.


WIDOWISKOWY PROGRAM OBSŁUGI KELNERSKIEJ

Izabela Kołtun, Justyna Lubaś i Adrian Merklinger/ wszyscy z klasy III Tżu/ zwyciężyli w konkursie obsługi gościa serwisem synchronicznym, który odbył się 7 grudnia 2017 r. w Jędrzejowie. Tak swą drogę zawodową, od kelnera do kierownika, zaczynali znamienici menedżerowie restauracji. Nasi uczniowie wiedzę o metodach aranżacji stołu i serwowania dań konsumentom zgłębiali podczas kursu kelnerskiego, który odbywał się w szkole w ramach projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy”.


IMPRESJE KAWOWE

Smakoszem kawy zapewne był Mickiewicz, gdyż w „Panu Tadeuszu” pisał, że dobra kawa ma czarność węgla, przejrzystość bursztynu, zapach moki i gęstość miodowego płynu. Tajemne sposoby ekstrakcji kawy w ekspresie ciśnieniowym poznali również nasi żywieniowcy na kursie baristycznym. Uczyli się przygotowywać wyraziste espresso, a na bazie tej kawy tworzyli pozostałe napoje, takie jak trójwarstwowe latte macchiato, klasyczne cappuccino czy finezyjne americano. Zapach aromatycznej, pobudzającej kawy jeszcze długo po zakończeniu zajęć unosił się w sali nr 6.


ZUS IM NIE STRASZNY

Uczennice Technikum ekonomicznego będą reprezentowały naszą szkołę w II wojewódzkim etapie olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" edycja 2017/2018. Pytania dotyczyły roli i zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, świadczeń, zasad obowiązującego systemu emerytalnego, formalności, jakie należy załatwić w ZUS, gdy zakłada się własną działalność gospodarczą. Patrycja Domaradzka, Oliwia Tatar i Anita Pakuła pokonały 30 uczestników w etapie szkolnym. To one 16 marca 2018 r. w Kielcach wykażą się nie tylko wiadomościami, ale szybkością gdyż olimpiada zakłada odpowiedź na pytania w odpowiednim czasie. Trzymamy kciuki i życzymy finału na etapie ogólnopolskim.


POEZJA JAK MODLITWA

Ktoś pięknie zauważył, że poezja to rodzaj transu i modlitwy jednocześnie, apoeta to medium, które wsłuchuje się w przekaz języka. Poezja nie ma celu utylitarnego, ma wzbudzać uczucia i zgodnie z zasadami greckiej tragedii prowadzić do oczyszczenia, katharsis.
Niewątpliwie weny twórczej dostąpiły uczennice naszej szkoły, podopieczne p. Elżbiety Sybis i p. Iwony Kosteckiej, które zdominowały podium XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Feliksa Raka. II miejsce zajęła Monika Michalik /I LO/, III miejsce zajęła Natalia Straszak /ILO/, wyróżnienia zdobyły również Dominika Deryło/ II LO/ i Aleksandra Treter/ II LO/. Duchowej uczty dopełniła prezentacja poezji śpiewanej Feliksa Raka w wykonaniu artystów i samorządowców z Krasocina.


Staszic na Dniach Otwartych NBP w Kielcach

Uczniowie klas ekonomicznych włoszczowskiego Staszica uczestniczyli w Oddziale Okręgowym NBP w Kielcachw warsztatach bankowych i dniach otwartych . Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. unikatowe kolekcje numizmatów, wartościowe papiery a także sztabę złota o wartości niemal 2 mln złotych. Na co dzień dostęp do Narodowego Banku Polskiego jest ograniczony. Dni Otwarte są więc doskonałą okazją, by dowiedzieć się czym zajmuje się ta instytucja. W oddziałach okręgowych wydarzenie odbywa się co dwa lata. W tym roku, w murach banku przy ul. Warszawskiej 46 zainteresowani mogli zobaczyć między innymi wystawę banknotów kolekcjonerskich. Ostatni z nich został wyemitowany z okazji trzechsetlecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Jest wśród nich także polski banknot na tak zwanym podłożu polimerowym, z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Nie brakuje także gablot z monetami kolekcjonerskimi. Są też monety związane z regionem świętokrzyskim. Do takich należy chociażby moneta Krzemionki Opatowskie z serii: Zabytki kultury materialnej w Polsce. Uczniowie obejrzeli wystawy papierów wartościowych pochodzących sprzed okresu II Wojny Światowej. Są to obligacje i akcje. Budzącym duże zainteresowanie elementem była 12,5 kilogramowa sztaba złota. Każdy zwiedzający mógł jej dotknąć a nawet podnieść. Sztabka jest warta 1 mln 903 tys. 260 zł. Zwiedzający chętnie odwiedzili przygotowany specjalnie na tę okazję "Escape room", czyli pokój pełen zagadek. Ten, kto do niego wejdzie musiał rozwiązać kilka zagadek aby z niego wyjść. Na uczniów czekał również pokaz rozpoznawania autentyczności polskich banknotów oraz konkurs wiedzy ekonomicznej i bankowej. Dla uczniów klas ekonomicznych to pozyskanie nowej wiedzy z zakresu ich przyszłego zawodu a także żywa praktyczna lekcja wiedzy o bankach.
Wycieczka została zorganizowana przez nauczycielki przedmiotów ekonomicznych - panią Monikę Bartocha oraz panią Anetę Jaszewską.


VI Konkurs Gastronomiczny dla Gimnazjalistów

14 grudnia 2017 w Staszicu odbędzie się kolejny - szósty już konkurs kulinarny dla gimnazjalistów. Tegoroczna edycja nosi nazwę "Muffinowe fantazje". Regulamin konkursu znajduje się w załączniku. Na zgłoszenia gimnazjalistów czekamy do 8 grudnia.
regulamin konkursu


Uczniowie Staszica honorowo oddali krew

W dniu 15 listopada 2017 roku świetlica Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica zamieniła się w punkt krwiodawstwa. Krew oddało 30 uczniów naszej szkoły, co stanowiło łącznie 13,5 litra tego „cennego płynu”. Cieszy fakt, że nasi uczniowie tak chętnie angażują się w akcje krwiodawstwa. To już druga akcja honorowego krwiodawstwa w jakiej wzięli udział nasi uczniowie. Za ten piękny dar- oddanie krwi, która ratuje życie niejednemu człowiekowi - należą się dawcom serdeczne podziękowania. Uczniowie, którzy oddali krew:
Klasa IV TUB: Hajdas Dominika, Kamińska Olga, Gęsikowska Anna, Klimas Marta,
Chojnacka Anna, Lisowski Karol.
Klasa IV TIL: Antoszewski Daniel, Pianka Marcin, Lis Paweł, Lipska Urszula, Gęsikowska Kamila, Rusin Justyna, Michalik Dominik,
Klasa IV TEL: Domoradzki Artur, Banasik Adrian, Bugała Dariusz, Galant Kamil.
Klasa III TŻU: Szydłowska Patrycja, Borkowska Oliwia.
Klasa III TMH: Szwarc Oskar, Kupczyk Anita.
Klasa III TEB: Bąba Marta, Pakuła Anita.
Życzymy odwagi i ofiarności w kolejnych akcjach krwiodawstwa.


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” W uroczystej akademii z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięła udział cała społeczność naszej szkoły. Chcemy radośnie świętować Dzień Niepodległości, gdyż Polska po 123 latach odzyskała wolność. 11 listopada to święto bardzo ważne, to tego dnia w 1918 roku został podpisany rozejm w Compiegne, który oficjalnie kończył I wojnę światową. Dzień wcześniej Józef Piłsudski powrócił do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu władzę nad wojskiem polskim, a trzy dni później - władzę cywilną. Żyjemy w wolnej Polsce, a radosne świętowanie wpisało się w tradycję naszej szkoły. Młodzi artyści ze „Staszica” przedstawili również montaż słowno- muzyczny na uroczystej sesji Rady Powiatu Włoszczowskiego. Wśród zaproszonych gości, kombatantów, była także 9-osobowa grupa Ukraińców – samorządowców Illinieckiej Rejonowej Administracji Państwowej, którym program naszych uczniów bardzo się podobał, a szczególnie dedykowany im upominek muzyczny, pieśń „Hej sokoły” polsko- ukraińskiego poety Tomasza Padury, który urodził się właśnie w Illińcach na Ukrainie. Młodzież została nagrodzona gromkimi brawami oraz słodkimi upominkami.Gratulowano również opiekunom, p. Wioletcie Banach i p. Dawidowi Wójcikowi.
11 listopada uczniowie „Staszica” włączyli się do organizowanego we włoszczowskim rynku muzycznego widowiska pt. „Droga do niepodległości”, prezentując-pod kierunkiem pani Magdaleny Gaj- pięknego poloneza. Po tańcach nasza młodzież serwowała zmarzniętym gościom pyszny bigos i grochówkę.
20 listopada w Domu Kultury w patriotycznym spotkaniu z młodzieżą wzięli udział wojewoda świętokrzyski p. Agata Wojtszek oraz wicekurator p. Tomasz Pleban. Przedsięwzięcie wojewody „Korowód Niepodległości” odbyło się w ramachwieloletniego programu „Niepodległa” na lata 2017-2021. Opiekunem młodzieży była p. Ilona Plebanek.


Ruszamy z kolejnym projektem!

W naszej szkole ruszył projekt „Pociąg do praktyk kluczem do sukcesu” realizowany w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. W ramach projektu 53 uczniów klas II i III kierunków technik hotelarstwa i technik żywienia i usług gastronomicznych odbędzie dwutygodniowe praktyki w Mesangali w Grecji. Wyjazd zostanie poprzedzony przygotowaniem pedagogicznym, językowym i kulturowym. Rekrutacja uczniów do projektu rozpocznie się 13 listopada 2017 roku.
Koordynatorem projektu jest p. Anna Jamróz.


Wycieczka edukacyjna do Kielc

25 października klasa I Tże uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Kielc. Młodzież zwiedziła Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i mogła aktywnie zapoznać się z wystawą biograficzno - literacką, obejmującą lata dziecięce i szkolne autora „Syzyfowych pac”, "Przedwiośnia", czy "Wiernej rzeki". Lekcja muzealna dostarczyła również uczniom wielu ciekawostek na temat stosowanych w czasach pisarza metod edukacyjnych, które nie należały do przyjemności ówczesnej młodzieży. Po wyjściu ze szkolnych ławek muzeum klasa udała się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, by w zadumie i skupieniu obejrzeć przejmujący spektakl pt. "Antygona" w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego, uznany na artystyczne wydarzenie sezonu. Zdaniem młodych widzów przedstawienie było doskonałą powtórką ze znajomości "Mitologii" i dramatu Sofoklesa. Liczymy na kolejny wyjazd edukacyjny:)
Wychowawca klasy: p. Aneta Standerska z opiekunem p. Bogusławą Kozą.


RUSZA DRUGA EDYCJA PROJEKTU „KINOMATURA”

23.11.2017 r. z inicjatywy uczniów Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we włoszczowskim Kinie „Muza” rusza druga edycja projektu „KINOMATURA”. Poprzednia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem młodzieży Staszica, stanowiąc alternatywną wersję powtórzenia i usystematyzowania wiedzy o lekturach obowiązkowych na egzaminie maturalnym z języka polskiego, zarówno w części pisemnej, jak i ustnej. Projekt uwzględnia łączenie wiedzy literackiej z filmową, uwrażliwia na inny odbiór utworów, a jednocześnie zwraca uwagę na umiejętność analizy oraz interpretacji tekstów kultury, jakimi są filmy. W ciągu czterech miesięcy uczniowie obejrzą „Pana Tadeusza”, „Potop”, „Zemstę”, „Wesele” oraz „Lalkę”.
Pomysłodawcą i osobą koordynującą projekt jest pani Anna Maciejczyk – Kałuża.


POWIATOWY KONKURS WIEDZY O GRAMATYCE JĘZYKA ANGIELSKIEGO ROZSTRZYGNIĘTY!

W dniu 18.10.2017 roku w Internacie przy ZSP nr 3 Włoszczowa odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Gramatyce Języka Angielskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych dla uczniów z terenu powiatu włoszczowskiego. Jego celem stało się doskonalenie umiejętności gramatycznych uczniów – uczestnicy zmagań musieli rozwiązać zadania dotyczące m. inn. znajomości czasów gramatycznych czy konstrukcji zdań warunkowych. Drugą część konkursu stanowiło rozwiązanie testu czytania ze zrozumieniem. W zmaganiach wzięło udział 16 uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1 i 2 we Włoszczowie, Publicznego Gimnazjum z Krasocina, Bukowy, Konieczna i Kurzelowa. Bezkonkurencyjna okazała się uczennica PG z Bukowy, Wiktoria Rawska, która w najkrótszym czasie rozwiązała również test konkursowy, zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Paulina Arabas z PG nr 2 we Włoszczowie, trzecie – Oliwia Marszalik z PG nr 1 we Włoszczowie. Wyróżnieniami nagrodzono Michała Hudobskiego z PG nr 1 we Włoszczowie oraz Aleksandrę Szcześniak z PG w Bukowie. Nagrody w konkursie ufundował Bank Spółdzielczy we Włoszczowie, któremu składamy serdeczne podziękowania. Fundatorem nagród rzeczowych był ZSP nr 3. Słodki poczęstunek dla młodszych kolegów przygotowali uczniowie klas żywieniowych szkoły.
Koordynatorem konkursu była pani Anna Maciejczyk – Kałuża.
Gratulujemy laureatom konkursu, uczniom i ich nauczycielom życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą szkołę.„Przeciętny nauczyciel mówi,
dobry wyjaśnia,
znakomity nauczyciel daje przykład
ale ten wielki inspiruje.”
William Arthur Ward


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragnę złożyć życzenia dla całego Grona Pedagogicznego i Wszystkich Pracowników Administracji i Obsługi.. Zawód nauczyciela – to misja. Dzisiejsze czasy nakładają na nauczycieli i wychowawców szczególnie ważne zadanie i ciągłą odpowiedzialność za drugiego człowieka. W znacznym stopniu – To Wy, Drodzy Nauczyciele macie duży wpływ na to, że każdy z Waszych uczniów stanie się w przyszłości „pełnym wartości człowiekiem”. Wiemy, że doskonale radzicie sobie z tymi wyzwaniami. Dziękuję Państwu za zaangażowanie w pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą jaką każdego dnia z wysoką starannością wykonujecie. Wierzę, że z wiedzy którą Państwo przekazujecie te i kolejne pokolenia wychowanków będą korzystać przez resztę swojego życia i z pewnością przekażą ją dalej. Będą dzięki Państwa zaangażowaniu mogli z odwagą podejmować niełatwe wyzwania współczesnego świata, rozwijać zainteresowania, osiągać sukcesy. Jednocześnie życzę Państwu dużo sił, energii i twórczej pasji oraz licznych sukcesów i zadowolenia podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym. Wam drodzy Uczniowie życzę, abyście w każdym Nauczycielu dostrzegli tą iskrę pasji którą będziecie naśladować.
Dziękuję Pracownikom Administracji i Obsługi za wkład w życie szkoły. Może często nie widać na pierwszy rzut oka Waszej pracy, ale po dokładniejszym spojrzeniu na życie szkoły każdy z nas ją dostrzeże i doceni.
Gratuluję wszystkim nagrodzonym i odznaczonym osobom. Cieszę się razem z Państwem, że tak trudna i wymagająca dużego oddania praca została uhonorowana.

Z wyrazami szacunku
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3
im. Stanisława Staszica we Włoszczowie
Piotr Dziuba


Udział młodzieży we "Włoszczowskich Targach Runa Leśnego"

Dnia 24.09.2017 roku w Powiatowym Centrum Kulturalno – Rekreacyjnym odbyły się "Włoszczowskie Targi Runa Leśnego", w których uczennice naszej szkoły z klasy II Tżl: Katarzyna Mazur, Klaudia Pajtasz, Dominika Sikorska oraz opiekunowie: p. E.Barańska, p. A. Arabas, p. Z.Stolarczyk przygotowały stoisko oraz przepyszny poczęstunek: " ciasteczka staszicowskie" z konfiturą, zalewajkę z grzybami oraz napój z owoców leśnych.


Narodowe Czytanie 2017

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie był współorganizatorem „Narodowego Czytania 2017 – Wesele”, które odbyło się 2 września w Izbie Regionalnej Publicznej Biblioteki we Włoszczowie. W akcji wzięli udział: przedstawiciele władz samorządowych, społeczność szkolna oraz mieszkańcy. Widzowie z wielkim zaciekawieniem słuchali odczytanych fragmentów „Wesela, ” oglądali piękną inscenizację dramatu, prezentowaną przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych, m. in z Koła Literacko-Teatralnego pod opieką p. Anety Standerskiej. Kolorytu dodały ludowe stroje wykonawców. Akcję uatrakcyjniły wystawa książek bibliotek publicznej i pedagogicznej oraz autorskie, tematycznie związane z „Weselem” prace młodzieży ZSP nr 3 we Włoszczowie, przerywniki muzyczne w wykonaniu Eweliny Barańskiej i Oskara Szymanka oraz Pawła Rydza– kolegi z I LO. Z ramienia naszej Szkoły inicjatorem i koordynatorem akcji była p. Grażyna Sokolińska, pieczę nad nagłośnieniem sprawował p. Grzegorz Basoń.


Mamy brązową tarczę – znak jakości szkoły!

Według najbardziej prestiżowego rankingu szkół w Polsce mamy 7. miejsce w województwie świętokrzyskim w kategorii techników. Ponieważ znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie najlepszych polskich techników, otrzymaliśmy również wyróżnienie graficzne o kształcie szkolnej tarczy, będące potwierdzeniem wysokiej jakości pracy naszej szkoły. Przypomnijmy, że technika są oceniane za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych(30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego(30%). Warto odnotować, że w odrębnej kategorii- rankingu maturalnym techników - uplasowaliśmy się na 188. miejscu w Polsce!
Dziękujemy naszym absolwentom, ich rodzicom oraz nauczycielom za wytężoną pracę i jej piękne efekty.


KONKURS NA STANOWISKO DYREKTORA ZSP NR 3 ROZSTRZYGNIĘTY!

Z radością informujemy, że 30 czerwca 2017 r. mgr inż. Piotr Dziuba wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naszej szkoły. Z tej okazji życzymy Panu spełnienia marzeń, wszelkiej pomyślności, odwagi i sił, aby realizować wytyczone plany, dalszego rozwoju zawodowego,szczęśliwego zakończenia wszelkich inicjatyw oraz szacunku i ludzkiej życzliwości.
Społeczność „Staszica”


WAKACJE NADCHODZĄ!

23 czerwca zakończyliśmy ten rok szkolny, odbierając upragnione świadectwa. Były –jak zwykle- życzenia, podsumowania, podziękowania, radosne uśmiechy i pożegnania. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy, nagrody i statuetki za osiągnięcia sportowe.Nie rozpaczajcie z powodu wakacji. We wrześniu spotykamy się ponownie.


KURS OBSŁUGA GOŚCI TURYSTYKI PROZDROWOTNEJ

Sobotnio-niedzielny weekend 3- 4 czerwca 2017 grupa uczniów naszej szkoły spędziła w ٭٭٭٭Hotelu Uroczysko w Cedzynie, kształcąc się na kursie Obsługa gości turystyki prozdrowotnej w ramach projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy”. Młodzież poznawała usługi oferowane przez hotelowe pokoje zabiegowe i gabinety kosmetyczne, prowadzące działalność z zakresu spa &wellness. Sami również zażywali relaksu i odnowy na basenie oraz w strefie saun, jacuzzi i hydromasaży. Kolejny nabór na kurs rusza we wrześniu. Zapraszamy adeptów żywienia, hotelarstwa i turystyki.


KURS BARMAŃSKI

10-osobowe grupy uczniów naszej szkoły uczestniczą w kursie barmańskim w ramach projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy”. Nowe umiejętności zawodowe zdobywają pod okiem doświadczonego specjalisty, p. Grzegorza Kraja. Kurs kończy się egzaminem i zdobyciem /tak sądzimy/ przez naszych młodych barmanów certyfikatu poświadczającego nabyte umiejętności. Kolejny nabór rusza we wrześniu. Zapraszamy adeptów żywienia, hotelarstwa i turystyki.


Pasjonaci fotografii są wśród nas

Uczniowie naszej szkoły otrzymali wyróżnienia w konkursach fotograficznych organizowanych w powiecie włoszczowskim. Podczas tegorocznej edycji Włoszczowskiej Familiady został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Fotograficzny pn. "Zabytki Znane i Nieznane - odkrywamy skarby kultury materialnej powiatu włoszczowskiego". Komisja przyznała wyróżnienie Patrycji Domoradzkiej z klasy II Tib. Natomiast 1 czerwca nasi uczniowie: Piotr Kępiński z klasy II Tie i Patrycja Klim z II Tżu odebrali nagrody wyróżnienia w Konkursie: " Utrwal świat między Nidą a Pilicą. Zachowane w kadrze i na płótnie", organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. gen. Wł. Sikorskiego we Włoszczowie. Warto zauważyć, że prace naszych uczniów można obejrzeć w budynku LO oraz Starostwa Powiatowego. Gratulujemy nagrodzonym.
To pasja czyni Was wyjątkowymi ludźmi. Powodzenia:)
Opiekun: p. Aneta Standerska


KONKURS „BELFER ROKU”

31 maja 2017 r. w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach wręczone zostały nagrody w konkursie „Belfer Roku”, organizowanym przez Echo Dnia. W powiecie włoszczowskim drugie miejsce zajęła p. Anna Maciejczyk-Kałuża, nauczycielka języka polskiego i angielskiego w naszej szkole. Pani Ania zdobyła ponad 2 tys. głosów. Gratulujemy sukcesu i sympatii uczniów.


SPEKTAKL W JĘZYKU SZEKSPIRA

29 maja w naszej sali gimnastycznej odbyło się przedstawienie w języku angielskim, połączone z warsztatami językowymi. Spektakl w wykonaniu Wild West Theatre, w którym wystąpili rodzimi użytkownicy języka Szekspira, Mike Marcinkowski oraz Piotr Malasiński, wywołał duże emocje.
Inicjatorką spotkania była p. Anna Macjejczyk-Kałuża.


WYNIKI KONKURSÓW DLA GIMNAZJALISTÓW

04.05.2017 r. w ZSP nr 3 odbył się V Konkurs Ortograficzny dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu włoszczowskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 1 i 2 we Włoszczowie, Publicznego Gimnazjum z Oleszna, Kurzelowa i Konieczna. Z dyktandem ortograficznym o hardej pustułce, która wyczyniała w nieprzeźroczystym powietrzu esy-floresy, najlepiej poradzili sobie: Marta Klapa /PG nr 2 Włoszczowa/, Olga Zalewska /PG Kurzelów/, Paulina Rogala/ PG nr 1Włoszczowa/. Wyróżniono również: Agnieszkę Kaczmarek / PG nr 1 Włoszczowa/, Patrycję Kuczerę /PG nr 2 Włoszczowa/, Klaudię Nowińską / PG Kurzelów/, Aleksandrę Słabisz /PG Konieczno/ oraz Jakuba Jaworskiego /PG nr 1 Włoszczowa/. Nagrody uczestnikom ufundował Bank Spółdzielczy we Włoszczowie. Również w tym dniu podsumowano X jubileuszową edycję Powiatowego Konkursu „Nasz region”, przeznaczonego dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Honorowy patronat nad Konkursem objął Starosta Włoszczowski, który ufundował nagrody dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dla uczniów szkół gimnazjalnych fundatorem był Bank Spółdzielczy we Włoszczowie.
I. Kategoria szkoła gimnazjalna:
1. Oliwia Włodarczyk z Publicznego Gimnazjum w Bukowie,
2. Ex eaquo - Zuzanna Dorożyńska z Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie oraz Karolina Dymek z Publicznego Gimnazjum w Kurzelowie,
3. Ex eaquo - Wiktoria Banasik z Publicznego Gimnazjum w Bukowie oraz Wiktoria Wierzbicka z Publicznego Gimnazjum w Koniecznie.
Wyróżnienia
1. Ewa Struskaz Publicznego Gimnazjum w Koniecznie,
2. Klaudia Ciulęba z Publicznego Gimnazjum w Bukowie.

II. Kategoria szkoła ponadgimnazjalna:
Wyróżnienia równorzędne:
- Justyna Wieczorek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie,
- Klaudia Kowalczyk z I LO we Włoszczowie,
- Wiktoria Sobczykz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie,
- Paulina Kowalczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie.
Nagrody rzeczowe w obu Konkursach ufundował ZSP nr 3 we Włoszczowie. Koordynatorkami Konkursów były Elżbieta Sybis i Anna Maciejczyk – Kałuża.
Składamy serdeczne podziękowania sponsorom, uczniom i ich opiekunom oraz zapraszamy za rok.


POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

29 kwietnia 2017 r. odbył się bardzo patriotyczny i uroczysty apel, gdyż zbiegły się dwa wydarzenia: czciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja i żegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Konstytucja została uchwalona 226 lat temu. Każdego roku przypominamy te karty historii narodowej, by czerpać z nich siłę i mądrość. Jesteśmy w Europie, ale nie możemy zapominać o swoich korzeniach i o swojej polskości. Powodów do dumy dostarczyli nam również tegoroczni maturzyści, którzy odbierali świadectwa ukończenia szkoły w obecności nie tylko kolegów, koleżanek i nauczycieli, ale również licznie przybyłych na tę okoliczność, wzruszonych rodziców. Dyrektor Piotr Dziuba sugestywnie mówił o fundamentach przyszłego życia za pomocą metafory słoja, w którym obok piachu, czyli rzeczy mniej istotnych, powinny znaleźć się kamienie symbolizujące naukę, rodzinę, pracę. Gratulacje i życzenia dla maturzystów złożyli wiceprzewodniczący Rady Rodziców, p. Adam Boruszka oraz kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich, p. Robert Ślęzak. Zwieńczeniem uroczystości było uhonorowanie najlepszych uczniów-sportowców, w iście olimpijskim stylu, oraz pożegnalny program artystyczny w wykonaniu uczniów z klas 1LO, 1 TIE, 1 TŻL pracujących pod kierunkiem nauczycieli historii, j. polskiego i j. angielskiego.


Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o UE

27 kwietnia 2017 r. nasi tegoroczni maturzyści z kl. III LO Katarzyna Bebel i Kamil Świątek reprezentowali szkołę w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Kamil zajął IV miejsce, a Kasia -V miejsce.Oboje otrzymali cenne nagrody książkowe. Życzymy im powodzenia na maturze.
Maturzystów w konkursie wspierała p. Wioletta Banach.


Katarzyna Prusek i Kamil Mariańczyk laureatami Konkursu Wiedzy o NSZZ Solidarność

25 kwietnia 2017 r. w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego, którzy wzięli udział w Konkursie Wiedzy o NSZZ Solidarność .W etapie wojewódzkim wzięło udział 58 uczestników. Nasza tegoroczna maturzystka, Katarzyna Prusek z kl. III LO o profilu policyjno- prawnym, już trzeci raz sięgnęła po tytuł laureatki, zajmując V miejsce, a jej kolega- Kamil Mariańczyk z kl. III bZ otrzymał wyróżnienie. Organizatorami konkursu byli Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Uczniowie otrzymali cenne nagrody rzeczowe i książkowe.
Opiekunami laureatów byli nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie p. Wioletta Banach i p. Dawid Wójcik.


Stypendia dla uzdolnionych uczniów szkół zawodowych w Staszicu

200 uczniów otrzymało stypendia z „Regionalnego programu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego” podczas konferencji regionalnej, która odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Stypendia przyznano 200 najzdolniejszym uczniom. W gronie tym z naszej szkoły znaleźli się m.in. Kamil Mariańczyk uczeń III klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej mieszkaniec Budzisławia gmina Krasocin ,powiat włoszczowski , laureat wojewódzkich , powiatowych i gminnych konkursów historycznych oraz zawodowych w zawodzie cukiernik ; Oliwia Tatar , uczennica II klasy Technikum Ekonomicznego pochodząca z Mieczyna ,gmina Krasocin , z powiatu włoszczowskiego, uczestniczka Olimpiady Ekonomicznej i Olimpiady Przedsiębiorczości ,uczennica Patrycja Domaradzka z klasy II Technikum Ekonomicznego mieszkanka Rudy Pilczyckiej w gminie Kluczewsko w powiecie włoszczowskim ,uczestniczka Ogólnopolskiego projektu Dzień Przedsiębiorczości ,konkursów z zakresu finansów i banków oraz uczennica Anita Pakuła z miejscowości Jeżowiec ,gmina Kluczewsko , powiat włoszczowski, uczestniczka olimpiad ekonomicznych ,bankowych i wiedzy statystycznej.
Opiekunami stypendystów były Panie Monika Bartocha i Aneta Jaszewska . Każdy ze stypendystów otrzymał 3700 złotych.
W konferencji uczestniczyli także: Jacek Kowalczyk i Małgorzata Kowalińska, dyrektorzy Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Małgorzata Muzoł, zastępca dyrektora Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.


" Niezapomniane młodzieńcze lata Tylko u nas w Internacie Staszica"

W miesiącu kwietniu uroczyście pożegnaliśmy maturzystów mieszkających w Internacie ZSP Nr 3. Był humorystyczny program artystyczny, dyplomy z podziękowaniami za aktywny udział w życiu internatu, prezenty od młodszych kolegów, życzenia słowa uznania, kwiaty oraz ogromny czekoladowy, pożegnalny tort z nazwiskami naszych maturzystów. Wszystkiego najlepszego, do zobaczenia w dorosłem życiu oraz powodzenia na maturze składa Dyrekcja Szkoły, Zespół Wychowawców i pracownicy Internatu ZSP Nr3. TRZYMAMY ZA WAS KCIUKI! Jadwiga Klimas


Międzyszkolny Konkurs Historyczny Golgota Wschodu. Losy Polaków w ZSRR w latach 1939-1991

10 kwietnia 2017 r. nasi uczniowie wzięli udział w finale konkursu historycznego, który zainicjował Tydzień Katyński. Kamil Dorożyński /kl. II TEB/ zajął I miejsce, a Martyna Szczęsna /kl. I LO/ zajęła III miejsce w powiatowym konkursie plastycznym. W zmaganiach testowych Monika Chrzanowska /kl. II TE/ uplasowała się na V miejscu, a Dominika Deryło / I LO/– na VI miejscu.
Uczniów wspierali nauczyciele historii: p. Wioletta Banach i p. Dawid Wójcik.


Zwycięstwo w XVII Turnieju Jednego Wiersza w Szczekocinach

W dniu 22 kwietnia 2017 r. (sobota) o godz. 10:00 w Zespole Szkół w Szczekocinach odbył się finał XVII Turnieju Jednego Wiersza "O Laur Wespazjana Kochowskiego". Spośród ponad 100 uczestników trzy główne miejsca w kategorii szkoła ponadgimnazjalna zajęli uczniowie naszej szkoły:
1. miejsce - Emil Wyżykowski ("Kochana Ojczyzna") kl. II T m/h
2. miejsce - Patrycja Ciosek ("***jak to powinno wyglądać") kl. II T m/h
Karolina Trela ("Podziękowanie") kl. II T m/h
Dawid Miśta ("Gwiazda") kl. III Til
3. miejsce - Dominika Deryło ("***o śmierci") kl. I LO.
Oprócz tego nasi uczniowie otrzymali dodatkowe wyróżnienia:
- Nagroda Towarzystwa Kulturalnego im. T. Kościuszki w Szczekocinach dla Emila Wyżykowskiego,
- Nagroda Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Szczekocinach dla Emila Wyżykowskiego,
- Nagrody Ewy Napory dla: Emila Wyżykowskiego, Patrycji Ciosek, Dawida Górnicza (kl. II T m/h),
- Nagrody Ryszarda Gębusia dla Dawida Miśty, Dominiki Deryło,
- Nagroda Jacka Mazanka dla Karoliny Treli.
Gratulujemy naszym szkolnym poetkom i poetom.
Życzymy dalszych sukcesów !!!
Opiekunowie: I. Kostecka, A. Standerska, E. Sybis.


Pokaz fryzjerski

W dniu 20 kwietnia 2017 r. młodzież Internatu uczestniczyła w kolejnym pokazie - fryzjerskim. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wykładu na temat doboru fryzury do kształtu twarzy, pielęgnacji włosów oraz kosmetyków pielęgnacyjnych Obserwowali profesjonalnie wykonane zabiegi fryzjerskie, obcinanie włosów, układanie fryzur, w tym warkocza w wykonaniu p. Agaty Kilarskiej, właścicieli salonu „Agata” Z dużym zaciekawieniem i niecierpliwością czekali na efekt końcowy zabiegów fryzjerskich w wykonaniu profesjonalistki, tym bardziej, iż modelami byli uczniowie Internatu, ich koleżanki i kolega.
Organizatorki - Monika Cholerzyńska, Jadwiga Klimas i Grażyna Sokolińska, dziękują właścicielce salonu.


KONKURSY DLA GIMNAZJALISTÓW

Drodzy Gimnazjaliści, zapraszamy Was do udziału w konkursach organizowanych przez naszą szkołę. Poniżej regulaminy rywalizacji konkursowej.
Regulamin V Konkursu Ortograficznego
Regulamin Konkursu Nasz Region


I miejsce w XI Wojewódzkim Turnieju Sprawności Językowej

23 marca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego i w Domu Kultury we Włoszczowie odbył się XI Wojewódzki Turniej Sprawności Językowej. Celem Konkursu było upowszechnianie poprawności językowej i kształtowanie poczucia wartości języka polskiego. W rozgrywkach uczestniczyło 79 uczniów z województwa świętokrzyskiego, w tym 3 uczestników z naszej szkoły: Dawid Cichoń z klasy III Tmh, Kamila Domoradzka z I LO i Ilona Sobczyk z III Til.
I miejsce w Turnieju zajął Dawid Cichoń w kategorii "Czytam, więc rozumiem".
Gratulujemy zwycięstwa!
Opiekun merytoryczny: pani Aneta Standerska


Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

14 marca 2017r. młodzież maturalna naszej szkoły uczestniczyła w XIX Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Na zdjęciu uczniowie klasy IV Tib niosący krzyż podczas Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.


XXI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

15 marca 2017 r. mistrzowie ortografii naszej szkoły: Izabela Piątek /II Tmh/, Damian Rokicki /ITie/ i Kamila Machera /ITie/ wzięli udział XXI Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach. Izabela Piątek pokonała ponad 40 uczestników i zajęła II miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!
Opiekun: p. Iwona Kostecka.


VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Magia żywego słowa"

14 marca 2017 r. w Zespole Szkół w Seceminie odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Magia żywego słowa". Reprezentanci naszej szkoły recytowali wiersze Zbigniewa Herberta oraz fragmenty "Lorda Jima" J. Conrada. Wyróżnienia wraz z nagrodami książkowymi otrzymali:
- Krzysztof Stolarczyk /I LO/ w kategorii szkoła ponadgimnazjalna oraz kolejne wyróżnienie przyznane przez DDG Dyskusyjny Klub Książki Gminna Biblioteka Publiczna w Seceminie;
- Martyna Szczęsna /I LO/ - nagroda specjalna Dyrektora Zespołu Szkół w Seceminie za wyjątkowy wyraz artystyczny.
Gratulujemy uczniom oraz ich nauczycielce, p. Iwonie Kosteckiej.


Dzień Statystyki Polskiej

Dokładnie w 19 rocznicę obchodów Dnia Statystyki Polskiej - 9 marca br. odbyła się szósta edycja konkursu z wiedzy o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa świętokrzyskiego. Tegoroczna edycja zorganizowana została w murach Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, która była współorganizatorem przedsięwzięcia. W konkursie uczestniczyło 38 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych z regionu świętokrzyskiego. Podczas pisemnego testu uczniowie zmagali się z historią i organizacją statystyki publicznej, wykazywali się znajomością sytuacji społeczno-gospodarczej województwa oraz podstawowych miar tendencji i rozproszenia.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas Technikum Ekonomicznego:
- Krzysztofik Monika z klasy 4 TE
- Oliwia Tatar z klasy 2 TE
- Chrzanowska Monika z klasy 2 TE
Uczennice otrzymały dyplomy z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe od sponsora Urzędu Statystycznego w Kielcach.
Opiekunem merytorycznym grupy była pani Aneta Jaszewska.


Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe

Anna Buc i Weronika Piasecka zostały finalistkami Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe. Olimpiada ma na celu pełniejsze poznanie dokonań niezwykłej postaci, jaką był święty oraz zainteresowanie młodzieży jego sposobem życia i myślenia. Jest jedną z form przybliżenia młodemu pokoleniu symbolu ofiar nazizmu. Ten wielki Polak swoim życiem oraz męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym Auschwitz na stałe wpisał się w historię narodu polskiego jako osoba niezwykła i godna naśladowania. 30 marca 2017r. podczas finału Olimpiady w Siedlcach Ania i Weronika będą walczyły o tytuł laureatek. W naukowych zmaganiach nasze finalistki wspiera p. Marzena Majchrzak.


Działamy w Caritasie

Klasa II Tżu aktywnie włącza się w działalność Szkolnego Koła Caritas, funkcjonującego w naszej placówce już 16 lat. Młodzież chętnie uczestniczy w szkoleniach oraz organizuje przedświąteczną pomoc potrzebującym. Jeśli chcesz pomagać, dołącz do nas -zachęca opiekun Koła, p. Artur Drozdowski.


Pokaz w salonie kosmetycznym

W dniu 2 marca 2017 r. młodzież Internatu uczestniczyła w pokazie kosmetycznym. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali profesjonalnie wykonany makijaż twarzy swojej koleżanki oraz słuchali porad wizażystek salonu kosmetycznego „Beata” odnośnie prawidłowego sposobu wykonania zabiegów i doboru kosmetyków. Z dużym zaciekawieniem czekali na efekt końcowy.
Organizatorki, Monika Cholerzyńska i Grażyna Sokolińska, dziękują p. Beacie Wyrwał, właścicielce salonu.


SPOTKANIA Z TEATREM

28 lutego 2017 r. uczniowie wszystkich klas maturalnych obejrzeli we włoszczowskim Domu Kultury spektakl pt." Ferdydurke" w wykonaniu aktorów Wrocławskiego Teatru Edukacji. Artyści zachwycili interpretacją powieści Gombrowicza, a na zakończenie wprawili w doskonały nastrój, pokazując mistrzostwo warsztatu w trakcie różnorodnych interpretacji tej samej sceny. Ta doskonała powtórka ogwiazdkowanej lektury z pewnością przyniesie owoce na maturze z języka polskiego. Dzień później młodsi koledzy uczestniczyli w spektaklu pt. "Tango'' zrealizowanym przez aktorów Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie. Adapacja dramatu S. Mrożka wywołała salwy śmiechu na widowni i zachęciła wszystkich widzów do kolejnych spotkań z teatrem. Organizatorką imprez kulturalnych w naszej szkole jest p.Anna Maciejczyk - Kałuża.


OLIMPIADA WIEDZY O RODZINIE

28 lutego 2017 roku uczennice klasy policyjno- prawnej Milena Tomczyk i Aleksandra Treter wygrały etap wojewódzki Olimpiady Wiedzy o Rodzinie, tym samym stając się finalistkami konkursu. Celem olimpiady jest promowanie wartości małżeńskich i rodzinnych we współczesnym świecie. Gratulujemy również pozostałym uczestniczkom olimpijskiej rywalizacji: Ani Uchrońskiej, Arletcie Eliasz, Dominice Deryło oraz Patrycji Pepta za godne reprezentowanie naszej szkoły! Opiekunem drużyn jest p.Sylwia Pura- Maciejczyk.


WYCIECZKI LOGISTYKÓW

23 lutego 2017 roku grupa logistyków z naszej szkoły udała się na wycieczkę do zakładu montażowego samochodów transportowych MAN. Tu poznawaliśmy zasady i funkcjonowanie systemów logistycznych oraz wszystkie etapy produkcji ciągników samochodowych. Następnie na Lotnisku Balice w Krakowie uczniowie zwiedzali terminal pasażerski oraz zaznajomili się z zasadami odprawy biletowo-bagażowej i kontroli bezpieczeństwa. Wycieczka obejmowała przejście po części ogólnodostępnej terminala, tzw. „ścieżki pasażera” - od momentu pojawienia się na lotnisku do momentu wejścia na pokład samolotu. Ponadto nasi uczniowie zapoznali się z tajnikami pracy lotniska, w tym z zawodami na lotnisku, procedurami lotniskowymi oraz historią portu lotniczego.
Wyjazd zorganizowały p. Sylwia Pura- Maciejczyk i p. Anna Jamróz.


W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO…

20 lutego 2017 roku Policjanci z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie przeprowadzili spotkanie z naszymi uczniami w ramach działań profilaktycznych. Podczas spotkania wyświetlono film „To był wypadek”, przekazano informacje o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz omówiono główne zasady bezpieczeństwa na drodze. Spotkania z policjatami będą organizowane cyklicznie przez koordynatora ds. bezpieczeństwa szkoły. panią Sylwię Purę- Macieczyk.


Święta Ziemia Szafrańca

15 lutego młodzież i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w pięknej uroczystości otwarcia Izby Regionalnej Ziemi Włoszczowskiej w nowym obiekcie Biblioteki Publicznej we Włoszczowie. Ogromne znaczenie dla rozbudzenia świadomości historycznej ma znajomość historii regionalnej- o to zabiegał p. Mieczysław Guździoł, przyjaciel naszej szkoły. Marzył o stworzeniu takiego miejsca, w którym młodzież naszego powiatu mogłaby usłyszeć i dowiedzieć się o najbliższym regionie, jego dziejach , zabytkach i obyczajach. Stanowi to podstawę tożsamości regionalnej i jest dziedzictwem przeszłości dla przyszłych pokoleń. Montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem pani Wioletty Banach w wykonaniu naszych uczniów przyczynił się do kształtowania postawy szacunku wobec szczególnych miejsc pamięci i dziejów naszej małej ojczyzny.


"Staszic - utalentowani filmowcy są wśród nas"

17 lutego 2017r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie wzięli udział w obchodach VI Świętokrzyskich Dni Bezpiecznego Internetu organizowanych przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. W ramach programu młodzież uczestniczyła w warsztatach m.in. pt.: "Inwigilacja w sieci - jak łatwo szybko i tanio zachować anonimowość w Internecie", "Fotografowanie a prawa osób fotografowanych", "Zagrożenia w sieci – jak się bronić?" czy "Językowy wizerunek użytkownika w sieci". Zajęcia prowadzili metodycy Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, wykładowcy Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, edukatorzy PTI i Grupy MAC S.A. oraz oficerowie Komendy Wojewódzkiej Policji. Rozstrzygnięty został także konkurs pt. „Razem zmieniamy Internet na lepsze – Jak chronić wizerunek, własność intelektualną i dane w sieci", w którym wyróżnienia zdobyły dwa filmy tegorocznych maturzystek - Anety Kopeć z klasy IV w zawodzie technik informatyk i Kseni Kowalczyk z klasy IV w zawodzie technik hotelarz. Wyróżniona uczennica "Staszica", Ksenia Kowalczyk udzieliła wywiadu dla Radia Kielce. W swojej wypowiedzi podkreśliła przede wszystkim wagę znajomości zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. "Warto dodać, że od początku istnienia ŚDBI nasi uczniowie rokrocznie zdobywają nagrody lub wyróżnienia w konkursach organizowanych z tej okazji - podkreśla nauczyciel przedmiotów informatycznych pani Agnieszka Łęcka ".


„BYĆ NARODOWI UŻYTECZNYM…”

20 stycznia w 191. rocznicę śmierci Stanisława Staszica nasza szkoła obchodziła Święto Patrona Szkoły. Staszic to wielki oświeceniowy działacz, publicysta, filozof i pisarz polityczny. W dobie rozbiorów pełnił ważne funkcje, w powstałym w 1807r. Księstwie Warszawskim był ministrem stanu i zastępcą ministra oświaty w Królestwie Polskim. Nasza młodzież licznie wzięła udział w Szkolnym Konkursie Historycznym z Wiedzy o Stanisławie Staszicu. Najlepszymi znawczyniami biografii naszego patrona okazały się Dominika Deryło /I LO/ oraz Oliwia Tatar /II TEB/. II miejsce uzyskała Agata Pustuł z kl. I TMH, na III miejscu uplasowała się Anna Niewiadomska z kl. I TŻL. Montaż słowno muzyczny z okazji Święta Patrona Szkoły wykonali uczniowie z kl. I LO, III LO, I Tżl, I Teb, I Tie , I Tmh i II bz pod kierunkiem nauczycieli historii: pani Wioletty Banach i pana Dawida Wójcika


Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Uczeń klasy III Tmh, Dawid Cichoń zakwalifikował się do zawodów okręgowych XLVII OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO. Jego praca pt. "Granice i pojęcie literatury w świetle historii i rozwoju ludzkości" uzyskała pozytywne recenzje Komisji i wymaganą liczbę punktów. Dawid znalazł się w gronie 46 osób z całego województwa i będzie reprezentował naszą szkołę podczas zawodów okręgowych, które odbędą się 11 lutego br. Warto dodać, że przygotowując się do kolejnych eliminacji uczestniczył także w konsultacjach dla Olimpijczyków, poprowadzonych przez dr hab. prof. UJK Janusza Detkę oraz dr hab. Alicję Gałczyńską.
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia:)
Opiekun merytoryczny: Aneta Standerska


XXVII OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

Kamil Mariańczykz kl. III bZ, wspierany wiedzą i doświadczeniem p. Artura Drozdowskiego, reprezentował naszą szkołę w XXVII Olimpiadzie Teologii Katolickiej. Tegoroczna rywalizacja odbyła się pod hasłem: „Orędzie fatimskie jako znak dany przez Miłosiernego Ojca”. Kamil dotarł do etapu diecezjalnego. Gratulujemy.


„Mój wymarzony zawód”

Dwie nasze uczennice wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój wymarzony zawód”, zorganizowanym przez Świętokrzyską Wojewódzką Komendę OHP w Kielcach i Punkt Pośrednictwa Pracy OHP we Włoszczowie. Karolina Pierzchnica z kl. II Tżu za pracę przedstawiającą zawód bibliotekarza zajęła I miejsce i wygrała tablet, natomiast Monika Stolarska, również z II Tżu, za graficzne odzwierciedlenie zawodu tatuażysty została wyróżniona i otrzymała pawerbank, pendraive, kartę pamięci. Inne grafiki obu dziewcząt były już prezentowane szkolnej społeczności w gablotach na I piętrze.
Konkurs przeprowadziła p. Lucyna Grzesińska.


XXX OLIMPIADA WIEDZY EKONOMICZNEJ

5 grudnia 2016 r. ogłoszono listę osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia (okręgowych) XXX Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. W naszej szkole ekonomistką roku została Monika Krzysztofik, stypendystka Prezesa Rady Ministrów 2015/2016, plasując się na 4 miejscu spośród 20 zakwalifikowanych. Gratulujemy uczennicy i nauczycielom przedmiotów ekonomicznych. 13 stycznia 2017 r. Monika reprezentowała szkołę i powiat w Kielcach, starając się o awans do zawodów III stopnia (centralnych). Wyniki zmagań poznamy w lutym. Trzymamy kciuki. Powodzenia…


ILONA SOBCZYK W FINALE IX OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ

61 uczniów ze wszystkich regionów Polski – tylu uczestników zakwalifikowało się do finału IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w Poznaniu. W tym gronie znalazła się Ilona Sobczyk, uczennica klasy III TL. W walce o finał pokonała blisko 8 tys. osób.Ilona już 3 marca weźmie udział w rywalizacji na szczeblu centralnym, która odbędzie się w Poznaniu.
Dziękujemy całej naszej szkolnej branży logistycznej, ale liczymy na kolejne olimpijskie sukcesy.


PROJEKT „KINOSZKOŁA”

25.11.2016 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kolejnym spotkaniu w DK w ramach projektu KINOSZKOŁA. Tym razem oglądaliśmy film "Amy", podejmujący tematykę konsekwencji zażywania narkotyków, od których, niestety, nie są wolni ludzie znani z okładek kolorowych pism. Warto podkreślić, ze jesteśmy jedyną szkołą ponadgimnazjalną w powiecie włoszczowskim, która uczestniczyła we wszystkich spotkaniach projektu KINOSZKOŁA, a w minionym roku szkolnym realizowaliśmy projekt KINOMATURA.
Koordynatorem i organizatorem wyjść do DK w naszej placówce jest p.Anna Maciejczyk - Kałuża.


OLIMPIADA JĘZYKA ROSYJSKIEGO

9 grudnia 2016 roku odbył się etap szkolny XVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Rosyjskiego. W szkolnych eliminacjach wzięło udział 5 osób z klas drugich i trzecich technikum. Z przyjemnością informujemy, że do Etapu Okręgowego zakwalifikowali się: Ilona Sobczyk oraz Dawid Mista z klasy 3 Til. Serdecznie gratulujemy! Etap II odbędzie się w Krakowie 4 - 5 marca 2017 r.
Uczniów przygotowuje Pani Marzena Kwasniuk.
Czekamy na sukces! Поздравляем с успехом!


Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

Nagrody za Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym rozdane. Gratulacje dla: Ania Chojnacka Im, Patrycja Zasuń IIm, Agata Pustuł IIIm, Monika Szydłowska IVm, Sebastian Adrian Turczyn Im, Adam Stolarski IIm, Maciek Arwaj IIIm i Krystian Malczak IVm


Warsztaty teatralne

W dniu 14 grudnia 2016 roku odbył się spektakl połączony z warsztatami teatralnymi "#2Kolorowa czyli biało-czerwona" Piotra Przybyły w reżyserii Bartłomieja Miernika.Patriotyzm, manipulacja, perswazja, ksenofobia to hasła programowe tego spotkania. Prowadzący to aktorzy Krakowskiego Teatru Marcin Wasyluk, Bartłomiej Miernik, którzy podzielili się doświadczeniami z młodzieżą i aktywizowali do czynnego udziału w życiu społecznym.
Organizatorzy - pani Aneta Standerska i pani Bogusława Koza.


KOLĘDUJE TOBIE MOJE SERCE

19 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyła się nietypowa, bo świąteczna wywiadówka. Dyrektor Piotr Dziuba złożył wszystkim rodzicom i przyjaciołom szkoły życzenia spokoju, ludzkiej życzliwości, miłości i odpoczynku w otoczeniu rodziny.Młodzież z ZSP nr 3 przedstawiła poruszający program słowno– muzyczny. To refleksyjne spojrzenie na czasy współczesne i wartości, jakie towarzyszą zarówno młodym, jak i starszym. Mały Książę –bohater przedstawienia-podróżując przez świat przekonuje się, że ludziom brakuje przede wszystkim czasu.Zajęci pracą, zakupami, zabawą nie potrafią odróżnić spraw błahych od najważniejszych-tak można podsumować przesłanie widowiska. W czwartek (22 grudnia) jasełka zostały wystawione ponownie w sali gimnastycznej dla całej społeczności szkolnej. Dziękujemy uczniom oraz nauczycielom: p. S. Purze-Maciejczyk, p. A. Maciejczyk- Kałuży oraz p. J. Grygiel za przygotowanie widowiska.
Rodzinnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzy Dyrekcja szkoły.


Kulinarne piątki

W ostatnim czasie w naszej szkole w ramach realizacji programu rządowego „Bezpieczna i przyjazna szkoła” odbyły się dwa konkursy gastronomiczne. 2 grudnia 2016 r. do „Staszica” przybyli młodzi adepci sztuki kulinarnej – uczniowie trzecich klas gimnazjów z Kluczewska, Konieczna oraz z włoszczowskiej „Dwójki”. Wzięli oni udział w V Międzyszkolnym Konkursie Gastronomicznym dla Gimnazjalistów i starali się udowodnić, że drugie śniadanie nie musi być nudne. Konkurs dla uczniów gimnazjów składał się z dwóch części - w pierwszej zmagali się oni z testem dotyczącym podstaw gastronomii. W części drugiej uczniowie w grupach dwuosobowych przygotowywali zdrowe drugie śniadania. Na podstawie przygotowywanych propozycji tego ważnego posiłku można śmiało stwierdzić, że gimnazjaliści śledzą na bieżąco nowinki dietetyczne i kulinarne. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, a o zajętych miejscach zadecydowały dziesiętne punktów. I miejsce zajęły uczennice Publicznego Gimnazjum w Koniecznie: Daria Cyran i Aleksandra Musiał. Na drugiej pozycji uplasowały się uczennice z Kluczewska: Julia Matysiak i Martyna Kryczka. Klasyfikację medalową zamknęły Paulina Kamińska i Sandra Odjas z Konieczna. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali dyplomy i atrakcyjne nagrody. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
9 grudnia 2016 r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs „Zdrowe i dietetyczne potrawy na wigilijnym stole”. Konkurs ten przebiegał w dwóch etapach – pierwszy polegał na przygotowaniu potrawy wigilijnej i dostarczeniu zdjęcia wraz z przepisem do organizatorów konkursu. Na podstawie prac komisja wyłoniła 4 finałowe drużyny. W II etapie uczniowie przygotowywali wigilijne pyszności w pracowni gastronomicznej. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie klasy II bZ Tomasz Synowiec i Piotr Tabor, którzy przygotowali pierogi z karpiem,grzybami i sosem korzenno-pomarańczowym. Drugie miejsce zajęły uczennice klasy I Tżu Patrycja Zasuń i Angelika Pytlik z kulebiakiem z kapustą i grzybami. Ryba po grecku zagwarantowała miejsce na trzecim szczeblu podium uczennicom klasyII Tżu Izabeli Kołdun i Justynie Lubaś. Za krokiety z kapustą i pieczarkami oraz barszcz czerwony wyróżnieni zostali uczniowie II Tżu Adrian Merklinger i Dawid Zmorzyński. Wszyscy uczestnicy konkursu dostali atrakcyjne nagrody. Organizatorzy mają nadzieję, że ten konkurs wpisze się w tradycję przedświąteczną szkoły.
Zorganizowania konkursów gastronomicznych podjęły się nauczycielki przedmiotów zawodowych branży spożywczej: Aneta Arabas, Lucyna Grzesińska, Anna Jamróz i Maria Zawada.


Mamy awans do finału Olimpiady

9 grudnia 2016r. uczniowie I klasy liceum o profilu policyjno-prawnym, Dominika Deryło i Piotr Kaczmarczyk, brali udział w zawodach okręgowych Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności w Kielcach. Do konkursu uczniów przygotowała p. Sylwia Pura –Maciejczyk, a nad ich bezpieczeństwem czuwała p. Magdalena Konik. Do następnego, ostatniego etapu zawodów centralnych w Warszawie zakwalifikowała się Dominika Deryło, zajmując drugie miejsce. Uczestnicy Olimpiady w marcu walczyć będą o 36 indeksów na studia w zakresie bezpieczeństwa w renomowanych wyższych uczelniach oraz o cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!


WYCIECZKA DO CZĘSTOCHOWY

W dniu 6 grudnia klasa III Til zwiedziła Sanktuarium NMP na Jasnej Górze. W programie zwiedzania znalazły się Bastion św. Rocha oraz Muzeum 600- lecia Jasnej Góry. Młodzież zobaczyła przeróżne wota zgromadzone przez wieki, a następnie modliła się przed słynącym z cudów obrazem Maryi. Po południu klasa obejrzała w kinie film w reżyserii Mela Gibsona „Przełęcz ocalonych”, który przedstawia życie żołnierza amerykańskiego, DesmondaDossa, podczas II wojny światowej. Film oparty na faktach, przedstawia bohatera, który ocalił 75 swoich towarzyszy w wojnie amerykańsko –japońskiej.
Wycieczkę zorganizowały p. Wioletta Banach i p. Renata Basoń.


32.ROCZNICA WALKI O KRZYŻE

W dniu 3 grudnia 1984r młodzież podjęła strajk w obronie krzyża. Uczniów wspierali katecheci- ks. Andrzej Wilczyński i ks. Marek Łabuda. Postawę młodych ludzi popierali również rodzice, bp Mieczysław Jaworski, proboszcz Kazimierz Biernacki oraz mieszkańcy Włoszczowy. Strajk zakończył się 16 grudnia 1984r. Uczniów, katechetów i wychowawców za udział w strajku spotkały surowe represje.
Pamiętamy o was!


WSPOMAGAMY TALENTY- GŁOSUJEMY!


Patryk Drzazga, Michał Jachowicz — Wróblewski, Anna Uchrońska i Weronika Witczyk -wszyscy z klasy I Tie –wsparci wiedzą i doświadczeniem p. Anny Maciejczyk- Kałuży, wzięli udział w ogólnopolskim turnieju"Misja - książka!", by zdobyć Laur Złotego Pióra. Kilkuosobowe zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych współzawodniczą ze sobą w tworzeniu własnej książki.W ten sposób powstał zbiór opowiadań „Nadzieja umiera ostatnia”, odsłaniający skomplikowany świat wewnętrznych przeżyć młodych ludzi, ich dramaty i pragnienia. Perypetiom sercowym towarzyszą, niestety, przekraczające miarę ich wrażliwościi odporności przeżycia, zgotowane przez dorosłych. Być może w twojej szkole rozwinie się talent na miarę Żeromskiego. Daj mu szansę. Przeczytaj i oddaj swój głos, by wesprzeć młodych twórców.
głosuj
Głosowanie trwa do 15 stycznia 2017 r.


STOLICA NIEZMIENNIE ZACHWYCA

W ramach akcji „Darmowy listopad” nasza młodzież zwiedzałaurzekające wnętrza Pałacu w Wilanowie oraz Zamku Królewskiego. Uczniowie z klasy II TEB oraz grupy z klas I TIE, II TIE oraz I B i III ZSZ zachwycili się barokowym pałacem Jana III Sobieskiego, który – co ważne – ocalał z pożogi wojennej i w niezmienionej formie prezentuje swoje niezwykłe zasoby do dziś. Z kolei w Zamku Królewskim na uczestników wycieczki czekała prawdziwa uczta duchowa – malarstwo Jana Matejki oraz Rembrandta!Tak pokrzepieni, mimo zimowej aury, w doskonałych nastrojach powróciliśmy do Włoszczowy. Słowa podziękowania za opiekę i organizację wyjazdu kierujemy do p. Anny Maciejczyk –Kałuży, p. Moniki Bartochy oraz p. Marii Zawady.


WARSZTATY „KU POKRZEPIENIU SERC…”

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pod nazwą „Ku pokrzepieniu serc – twórczość Henryka Sienkiewicza”, prowadzonych przez p. Justynę Kowalską z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach /Filia we Włoszczowie/. W zajęciach uczestniczyły następujące klasy: I Teb, II Tmh, I Tże, I LO.To wspaniała lekcja historii, prezentacja literatury niezwykłego Polaka, niezapomniane wrażenia. Za wykazaną inicjatywę szczególne podziękowania kierujemy do p. Grażyny Sokolińskiej i pozostałych nauczycieli sprawujących opiekę.


„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała na mapie Europy. Nasza narodowa tragedia rozpoczęła się w 1772 roku, kiedy to Rosja, Prusy i Austria dokonały pierwszego rozbioru Polski. Przez lata niewoli zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu i waleczności naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 Listopada jest symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, wiary i zwycięstwa. Nasza społeczność uczniowska uczciła ten dzień okolicznościową akademią. Uczniowie z klas: I LO, III LO, ITEB, I TMH, I TIE, I TŻL przestawili wzruszający montaż słowno- muzyczny pod kierunkiem nauczycieli historii – p. Wioletty Banach i p. Dawida Wójcika.


PODZIEL SIĘ MIŁOŚCIĄ…

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji pisania kartek z życzeniami. Jest to forma wsparcia dla dzieci leczonych na oddziałach onkologii. Nasi uczniowie wykonali 105 kartek, które już zostały wysłane do najmłodszych i młodzieży, aby nieść radość i ukojenie. Akcję zorganizowała Sylwia Pura- Maciejczyk


ŚWIAT HOBBITÓW, CZAROWNIC I RYCERZY

Tajemniczy świat literatury fantasy przyciąga współczesnego czytelnika. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom i umożliwić młodzieży rozwijać jej pasje, w ZSP nr 3 zorganizowano Dzień Fantastyki.W zajęciach przeprowadzonych 09.11.2016 uczestniczyli uczniowie klas I LO oraz I – III technikum. Odbywały się one jednocześnie w dwóch salach lekcyjnych. W jednej - pogadankę na temat pełnego tajemnic świata średniowiecza przeprowadził p. Michał Brzoza, doktorant UJK. Zajęcia warsztatowe, polegające na analizie filmów z serii „Legendy polskie. ALLEGRO”, z odwołaniami do kontekstów literackich, przeprowadził nauczyciel ZSP Nr 3, pasjonat literatury fantasy, p. Marcin Robak. Uczniowieprzywoływali ulubione teksty, doskonaląc tym samych umiejętności niezbędne do egzaminu maturalnego z języka polskiego, w obu jego częściach. Koordynatorem Dnia Fantastyki była Anna Maciejczyk – Kałuża.


X Ogólnopolski Konkurs Poetyki im. Feliksa Raka rozstrzygnięty!

W dniu 18 listopada 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krasocinie odbył się finał X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Feliksa Raka. Uroczystość rozpoczęła się prezentacją utworu scenicznego F. Raka "Krasockie wesele", w wykonaniu młodzieży z ZPO w Krasocinie. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.
III WYRÓŻNIENIE w X Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. F. Raka wraz z nagrodami książkowymi otrzymały: Patrycja Ciosek oraz Karolina Trela z klasy 2 T m/h.Gratulujemy naszym szkolnym poetkom i ich opiekunce-pani Iwonie Kosteckiej.
Życzymy dalszych sukcesów!!!


„KUP PLUSZAKA DLA DZIECIAKA”

Pod takim hasłem w ZSP nr 3 przeprowadzono zbiórkę pluszaków dla dzieci – pacjentów oddziałów onkologicznych. Aktywnie włączyli się w nią uczniowie szkoły, a szczególnie klasa I LO policyjno – prawna oraz I TIE. Wszystkie zebrane maskotki zostaną przesłane do fundacji „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu, by w Dniu Pluszaka, przypadającym 25.11.2016 r. każdy chory dzieciak miał swego pluszowego przyjaciela. „To dokonała inicjatywa, dzięki której możemy chociaż w ten sposób pocieszyć dzieciaki i wywołać uśmiech na ich twarzach. To dobrze, że w naszej szkole odbywają się takie akcje. Z pewnością włączymy się w kolejną z nich!” – stwierdziła jedna z uczennic „Staszica”.
Zbiórkę koordynowały panie Sylwia Pura – Maciejczyk oraz Anna Maciejczyk – Kałuża.


Warsaw Gastro Show 2016

W dniu 28.10 uczniowie wszystkich klas technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum technologii żywności wzięli udział w największych w Europie Międzynarodowych Targach Gastronomicznych Warsaw Gastro Show 2016. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najnowocześniejszym wyposażeniem zakładów gastronomicznych. Poznali także nowe trendy w gastronomii i obsłudze klienta. Bardzo chętnie brali udział w licznych warsztatach kulinarnych przygotowanych przez organizatorów w Strefie Ucznia. Przygotowywali dania charakterystyczne dla kuchni różnych narodów. Dodatkową atrakcją była możliwość spotkania wielu znanych w świecie gastronomii osób - uczestników i jurorów programów telewizyjnych Annę Starmach, Bartka Adamskiego, Kevina J. Aistona i wielu innych. Wyjazd do Nadarzyna pod Warszawą był bardzo udany. Już nie możemy się doczekać przyszłorocznej edycji targów. Opiekunami były nauczycielki przedmiotów zawodowych branży spożywczej: Lucyna Grzesińska, Maria Zawada i Anna Jamróz.


POD ZNAKIEM PROFILAKTYKI DLA RODZICÓW

W DNIU 09.11.2016 ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE RODZICÓW UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z PANIĄ DIETETYK JUSTYNĄ NIEWIADOMSKĄ .PORUSZONY ZOSTAŁ TEMAT ZDROWEGO ODŻYWIANIA ORAZ SKUTKI ZŁYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH.PODKREŚLONO ROLĘ RODZICÓW W KSZTAŁTOWANIU U MŁODZIEŻY POŻĄDANYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH. PRELEKCJI TOWARZYSZYŁA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA, KTÓRA POZWOLIŁA NA UKAZANIE PROBLEMU ODŻYWIANIA WŚRÓD MŁODZIEŻY.
SPOTKANIE BYŁO JEDNYM Z ETAPÓW WDRAŻANIA W NASZEJ SZKOLE PROJEKTU "BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA". W PÓŻNIEJSZYM TERMINIE SĄ RÓWNIEŻ PRZEWIDZIANE SPOTKANIA DLA SPOŁECZNOŚCI NASZEJ SZKOŁY.


OLIMPIADA LOGISTYCZNA- ETAP SZKOLNY

W dniu 4 października 2016 roku odbył się etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyczną w Poznaniu. Jak co roku, olimpiada cieszy się wielkim zainteresowaniem - w VIII edycji brało w niej udział w całej Polsce ponad 7000 uczniów, w tym z naszej szkoły aż 55 młodych ludzi podjęło trud rozwiązywania zadań z dziedziny logistyki. Gratulujemy chęci rywalizacji, trzymamy kciuki i przypominamy, że laureaci i finaliści są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe!


HAPPENING „ZDROWIE ŁĄCZY POKOLENIA”

24 września w Szkole Podstawowej w Czarncy odbył się happening „Zdrowie Łączy Pokolenia”. Uczennice klasy I technikum żywienia i usług gastronomicznych –przy wsparciu opiekunów- przeprowadziły warsztaty kulinarne, dzięki którym rodzice i dzieci mogli się przekonać, że przygotowanie zdrowego posiłku nie jest wcale takie trudne i czasochłonne. Stoisko naszej szkoły cieszyło się dużym powodzeniem. Na bieżąco przygotowywane zdrowe przekąski i napoje rozchodziły się jak świeże bułeczki. Wielu uczestników happeningu skorzystało również z przygotowanych przez naszych uczniów przepisów kulinarnych na zdrowe małe co nieco.


JAK PROMUJEMY ZDROWE ODŻYWIANIE

O tym, że dobrze mieć w szkole branżę żywienia, przekonaliśmy się 30 września. W ramach programu rządowego "Bezpieczna i przyjazna szkoła" uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych, wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych, przygotowali smaczną niespodziankę dla społeczności szkolnej. Promując zdrowe odżywianie, nasi kucharze sporządzili kolorowe sałatki i surówki oraz pyszne zupy - kremy, którymi raczyła się społeczność szkolna. Ponadto nauczyciele wychowania fizycznego oraz EDB zorganizowali rywalizację w kilku konkurencjach sportowych. Każdy mógł spróbować swoich sił na strzelnicy, w zawodach tenisa stołowego, samoobronie i innych dziedzinach. Było też coś dla łasuchów - batony owsiano-bakaliowe, ciasteczka zbożowe oraz rogaliki, powodzeniem cieszyły się też kanapeczki z różnymi pastami. Pragnienie można było ugasić świeżo wyciskanymi sokami owocowymi, wodą mineralną z miętą i cytryną oraz napojami mleczno - owocowymi. Podczas odbywających się w tym dniu warsztatów kulinarnych uczniowie mogli samodzielnie przygotować soki oraz proste potrawy. W czasie owego "festynu zdrowia" rozdawane były ulotki z przepisami na serwowane smakołyki. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że uczniowie i pracownicy naszej szkoły przekonali się, że to co zdrowe, może być jednocześnie smaczne, a przygotowanie zdrowego posiłku nie wymaga zbyt dużo czasu i umiejętności.


Uczniowie Staszica świadkami pobicia światowego rekordu Guinnessa

29 września uczniowie technikum informatycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie uczestniczyli w "Dniach Druku 3D" w halach targowych EXPO XXI w Warszawie. Młodzież miała okazję poznać najnowsze technologie i rozwiązania związane ze skanowaniem i drukiem 3D, obejrzała stoiska ponad 80 wystawców oraz przywiozła pamiątki w postaci rozmaitych figurek wydrukowanych na drukarkach 3D. Odważniejsi uczniowie ze stoickim spokojem poddali się nawet skanowaniu 3D. Najciekawszym punktem programu była gala związana z próbą pobicia dotychczasowego rekordu Guinnessa w wydrukowaniu największej na świecie rzeźby człowieka. Dotychczasowy należał do Anglików i wynosił 2m i 5cm. Monumentalna - mierząca 3m i 6cm - postać piłkarza Roberta Lewandowskiego, wykonana w technologii druku 3d na polskich drukarkach Urbicum i Gaia Multitool, stanowi najwyższy model wydrukowany dotychczas w technologii 3D. Robert Lewandowski został zeskanowany, a jego gigantyczny odpowiednik drukował się partiami w sumie około 350 godzin na różnych maszynach. Części następnie były zlepione, wykończone i pomalowane. " Wycieczka była dla nas ciekawym doświadczeniem. Czekamy z niecierpliwością na kolejne edycje i branżowe wyjazdy organizowane przez naszych nauczycieli przedmiotów informatycznych" - twierdzą uczniowie klasy 2 technikum informatycznego. Wyjazd do Warszawy stał się również okazją do zwiedzenia Pałacu Kultury i Nauki oraz spaceru po Łazienkach Królewskich. Uczniowie w doskonałych humorach wrócili do szkoły z nadzieją na kolejny wyjazd związany z najnowocześniejszymi technologiami informatycznymi.
Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Agnieszka Łęcka, p. Monika Bartocha, p. Anna Maciejczyk -Kałuża i p. Ewelina Zawalska.


Rozpoczęcie roku szkolnego

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września o godzinie 9:00.


Biblioteka szkolna zaprasza w wakacje !!!

Harmonogram dyżurów w okresie wakacji biblioteki szkolnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie.
4 lipca (poniedziałek) w godzinach 9.00 – 12.00
15 lipca ( piątek) w godzinach 9.00 – 12.00
1 sierpnia (poniedziałek) w godzinach 9.00 – 12.00
12 sierpnia (piątek) w godzinach 9.00 – 12.00

Zapraszamy po książki na udane wakacje z lekturą.


Wyróżnienie w konkursie fotograficznym

1 czerwca 2016r. Anita Pakuła z klasy I Teb odebrała wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Fotograficznym "Utrwal świat między Nidą a Pilicą" pod hasłem "Piękno wokół nas", zorganizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące im, gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie. Złożyła ona pracę w kategorii Fotografia przedstawiającą wieżę telewizyjną w Dobromierzu. Cieszymy się, że zdjęcie zrobione przez naszą uczennicę zostało nagrodzone i zauważone wśród 63 innych prac, a Anita cieszy się z cennych nagród, którymi były m.in.: sprzęt elektroniczny, sprzęt turystyczny, publikacje książkowe i artykuły piśmiennicze. Gratulujemy staszicowskiej młodej fotografce i jej opiekunce – p. Agnieszce Łęckiej.


Łukasz Krzemiński Mistrzem Europy w Taekwon-do

Łukasz Krzemiński z klasy II policyjno-prawnej wywalczył złoty medal na XXII Mistrzostwach Europy Juniorów w Taekwon-do, które odbyły się w fińskim Tampere. Trenuje w Klubie Sportowym Dragon pod okiem Jacka Wąchały. Na swoim koncie ma już wiele spektakularnych sukcesów sportowych, m.in. jest złotym medalistą Mistrzostw Polski w 2016 roku, zajął I miejsce w Międzynarodowym Turnieju MastersMazoviaCup 2015, a w 2014 roku wywalczył wraz z drużyną I miejsce w Pucharze Europy. W kadrze narodowej jest od 2014 roku.
Taekwon-do to sztuka samoobrony, kształtowanie samego siebie poprzez trening walki- mówi Łukasz Krzemiński. Treningi Taekwon-do rozpocząłem w 2010r . Początkowo tata zawiózł mnie na trening karate, co od razu mi się spodobało, ale po roku sekcja się rozpadła. Zapisałem się więc na treningi taekwon-do. Na początku nie byłem zachwycony, ale z czasem zaczęło się to zmieniać, a obecnie to jest to, co lubię robić najbardziej .
Treningi nie należą do bardzo ciężkich, ale są wyczerpujące. Trenuję w klubie średnio dwa razy w tygodniu i do tego jeszcze w domu . Jeden trening trwa około dwóch godzin, co pozwala na dobre poćwiczenie. Zawsze staram się dawać z siebie wszystko,żeby być coraz lepszym. Taekwon-do daje mi satysfakcję z tego, co robię. Czuję się sprawniejszy i bezpieczniejszy. Mogę bronić się przed zagrożeniami, poprzez treningi uczę się systematyczności i wytrwałości. Taekwon-do daje mi również możliwość spotykania się z ludźmi z całej Polski świata. Właśnie dzięki trenowaniu tego sportu miałem możliwość zwiedzania wielu wspaniałych miejsc. W przyszłości chciałbym uczyć się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej. Jest to też moja pasja, ponieważ należę do Ochotniczej Straży Pożarnej chciałbym być strażakiem .
”Staszica” wybrałem dzięki swojemu kuzynowi. On mi opowiadał, jak tu jest i już powodu samych tych opowieści bardzo chciałem uczyć się w tej szkole. Moim zdaniem dużym plusem jest to, że mamy swoją strzelnicę. Warto wybrać tę szkołę, ponieważ jest dużo kierunków i każdy może znaleźć coś dla siebie.


KONKURS BELFER ROKU ROZSTRZYGNIĘTY

Z przyjemnością informujemy, że p. Ewelina Tarnik została laureatką 10 edycji konkursu Echa Dnia Belfer Roku 2015/2016. 7 czerwca 2016 na uroczystej gali w Hotelu Tęczowy Młyn uhonorowano nagrodami i dyplomami najlepszych, najsympatyczniejszych nauczycieli z każdego powiatu. Pani Ewelina Tarnik zajęła II miejsce w powiecie włoszczowskim. Gratulujemy sukcesu i dziękujemy za oddane głosy.


Dzień otwarty w Staszicu – 23 maja 2016

23 maja 2016 zorganizowano Dzień Otwarty w naszej szkole. Gościem honorowym spotkania był Piotr Prędota, prezes Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach, który podkreślił korzyści, wynikające z wyboru naszej szkoły ze względu na aktualność propozycji kierunków kształcenia.
Dzień otwarty miał na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W programie dnia swoją ofertę zaprezentowali nauczyciele i uczniowie.
Oprócz lekcji otwartych, pokazów, wystaw prac uczniowskich, filmów i ekscytujących eksperymentów gimnazjaliści oglądali to, co jest efektem działań pozalekcyjnych - pokazy barmańskie, fantazyjne dekoracje z owoców i warzyw, stanowiska prezentujące poszczególne zawody, działalność klubów i kół zainteresowań. Z przyjemnością kosztowali smakołyki przygotowane przez młodzież oraz nauczycieli z katedry żywienia i usług gastronomicznych. Skorzystali z możliwości uczestniczenia w zajęciach na strzelnicy, podziwiali nowoczesny Orlik i internat.
Młodzież „Staszica” przedstawiła swoje niebanalne pasje i umiejętności. Były pokazy tańca nowoczesnego (breakdance, disco-dance), sztuk walki, technik samoobrony, występy naszego wspaniałego zespołu muzycznego i solistów. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się park motocykli, wystawiony przez uczniów pasjonujących się motoryzacją. Młodzież gimnazjalna z zaciekawieniem oglądała auta tuningowe z ekipy Dżedak Team. Tego dnia naszą szkołę odwiedziło w grupach zorganizowanych około 450 absolwentów gimnazjów z Włoszczowy, Dobromierza, Nagłowic, Oksy, Secemina, Moskorzewa, Kurzelowa, Kluczewska. Ponadto – zainteresowani atrakcyjną ofertą kształcenia- licznie przybyli młodzi ludzie ze Szczekocin, Koniecpola, Wielgomłyn, a nawet z Przedborza. Mamy nadzieję, iż główne założenia naszego przedsięwzięcia spełniły oczekiwania przybyłych gimnazjalistów i spotkamy się z nimi w nowym roku szkolnym.
A zatem, do zobaczenia we wrześniu!
Serdecznie dziękujemy sponsorom i darczyńcom za pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia, a w szczególności: Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie, Zakładowi Piekarniczemu Józef Ochocki Włoszczowa.


"Staszic dla Sienkiewicza"

27 kwietnia w związku z projektem realizowanym w ZSP nr3 im. Stanisława Staszica pt. „Staszic dla Sienkiewicza” nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Bohaterowie Sienkiewicza na plakacie.” Komisja jury w składzie: Aneta Standerska, Anna Maciejczyk, Renata Basoń ustaliła następującą kolejność nagrodzonych prac:
1. Katarzyna Cieślik, PG nr 2 we Włoszczowie
2. Klaudia Piec, PG w Olesznie
3. Wiktoria Simlat, PG w Bukowie.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu i ich opiekunom. Dziękujemy również fundatorom nagród, szczególnie BS we Włoszczowie. Podczas gali wręczenia nagród w Internacie przy ZSP nr 3 we Włoszczowie uczestnicy konkursu mogli obejrzeć premierę spektaklu pt. „Sienkiewicz w nowej odsłonie” w wykonaniu Szkolnego Koła Literacko – Teatralnego. 28 kwietnia ten sam spektakl młodzież wystawiła dla uczniów naszej szkoly i nauczycieli z prelekcją na temat twórczości Henryka Sienkiewicza. W tym dniu można było również podziwiać wystawę tematyczną poświęconą ciekawostkom z žycia i twórczości pisarza. Koordynatorzy projektu: Renata Basoń, Aneta Standerska, Bogusława Koza oraz Anna Maciejczyk.


Katarzyna Prusek i Dawid Zmorzyński najlepsi z historii w województwie świętokrzyskim!

27 kwietnia w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia nagród XIV edycji Konkursu Wojewódzkiego z Wiedzy o NSZZ "Solidarność”, zorganizowanego przez Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność i Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty.W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 570 uczniów z 22 szkół ponadgimnazjalnych woj. świętokrzyskiego. Katarzyna Prusek z kl. II LO o profilu policyjno- prawnym zajęła I miejsce, a Dawid Zmorzyński z kl. I Tżu uplasował się na III pozycji. Oboje uzyskali wyjątkowo cenne nagrody rzeczowe i książkowe. Opiekunem laureatów jest nauczycielka historii i wiedzyo społeczeństwie pani Wioletta Banach. Gratulujemy sukcesów, jesteśmy z Was dumni!


Golgota Wschodu. Losy Polaków w ZSRR w latach 1939 – 1991

W dniu 22 kwietnia br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Historyczny Golgota Wschodu. Losy Polaków w ZSRR w latach 1939 – 1991 i VI Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Golgota Wschodu. Losy Polaków w ZSRR w latach 1939 – 1991.Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Starosta Włoszczowski Jerzy Suliga, Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek oraz Komendant Powiatowy Policji we Włoszczowie mł. insp. Piotr Wrześniewski. pełny tekst z wynikami konkursów


Poznajemy zawody "od kuchni"

W środę 20 kwietnia 2016 roku ponad 500 uczniów naszej szkoły przez jeden dzień towarzyszyli pracownikom 30 firm i instytucji, poznając tajniki ich zawodów. Program „Dzień przedsiębiorczości”, organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, angażuje co roku więcej uczniów i firm. Młodzież już 13 raz uczestniczy w projekcie. W zależności od swoich oczekiwań, uczniowie mają możliwość odbycia praktyk na różnych stanowiskach, od małych rodzinnych firm, po wielkie międzynarodowe korporacje i instytucje państwowe, w branżach sięgających od przemysłu po media i działalność artystyczną. „Dzień Przedsiębiorczości” umożliwia im bezpośrednie poznanie wymagań stawianych pracownikom na różnych stanowiskach w danej branży, pozwala porównać wyobrażenia o danym zawodzie z rzeczywistością i je zweryfikować, a tym samym sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Dzięki programom takim, jak „Dzień Przedsiębiorczości” nauka wychodzi poza mury szkoły, angażując środowiska przedsiębiorców i pozwalając uczniom na zdobycie praktycznych doświadczeń i bliższe zapoznanie się z wymarzonym zawodem. Szkolnymi koordynatorami „Dnia Przedsiębiorczości” były nauczycielki podstaw przedsiębiorczości Panie Monika Bartocha i Aneta Jaszewska. „Zupełnie inaczej wyobrażałem sobie prace w Straży Pożarnej. Bardzo dobrze, że wziąłem udział w Dniu Przedsiębiorczości, bo to pomogło mi poznać obowiązki strażaka, teraz już wiem co mnie czeka w przyszłości…..”- powiedział Maciek. „Od zawsze interesowała mnie praca w przedszkolu, gdyż bardzo lubię dzieci, .Cieszę się, że mogłam poznać bliżej prace przedszkolanki. Musze jednak przyznać, że to nie dla mnie – stwierdziłam, ze nie nadaje się do tej pracy - powiedziała Kasia. Koordynatorzy oraz młodzież składa podziękowania firmom i instytucjom, za włączenie się w program „Dzień Przedsiębiorczości”


Szekspir w komie i smartfonie

Cieszymy się z sukcesu młodzieży działającej w Szkolnym Kole Literacko- Teatralnym. Zajęli II miejsce w Konkursie pt. "Szekspir w komie i smartfonie" , zorganizowanym w ramach V Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich. Z nieudawaną skromnością możemy stwierdzić , że nasz spektakl, będący współczesną interpretacją Hamleta był (jak się okazało) bezkonkurencyjny:) Nagroda to również efekt pracy wspaniałego kamerzysty - Marcina Dominika z IV Tib.


Jakub Sitkowski laureatem VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Jakub Sitkowski- uczeń klasy 4 technikum logistycznego – zajął 5 miejsce w VIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. W drodze po laury pokonał ponad 7 tysięcy uczniów za szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski . Do drugiego etapu zakwalifikowało się 588 adeptów logistyki, do finału- tylko 58. Jakub otrzymał płatny staż w firmie Kuehne + Nagel, zwolnienie z pierwszego semestru studiów w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu oraz nagrody rzeczowe. Ponadto jako finalista jest zwolniony również z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. W olimpiadzie brał udział po raz trzeci. Gratulujemy Kubie i nauczycielom przedmiotów zawodowych, którzy wspierali merytorycznie naszego laureata.


WIELKA ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

W dniach 27-29 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego i akumulatorów. Jeśli posiadasz popsute, od dawna nieużywane i już niepotrzebne stare pralki, lodówki, telewizory, radia, monitory (lub inny sprzęt), przynieś je na plac za internatem. Akcję koordynuje p. E. Zawalska.


„Mayday”, czyli śmiechoterapia w Teatrze „Bagatela”

13.04.2016 klasa II LO była na wycieczce w Krakowie. Pogoda była wymarzona, więc przyjemnie było pozwiedzać Kraków, poczuć atmosferę miasta turystów i studentów. Przyjemnie było również pograć w kręgle w Pink Bowling Club,jednak głównym punktem programu było obejrzenie spektaklu "Mayday, o którym wiedzieliśmy, że jest hitem kasowym i że bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Nie spodziewaliśmy się jednak, że przez dwie godziny będziemy zmuszeni do spontanicznego śmiechu. Wszystko za sprawą znakomitego tekstu Raya Cooneya, rewelacyjnej gry aktorskiej oraz nawarstwienia komicznych zdarzeń. Licealistom tak spodobała się sztuka, że już planują przyjechać na „Mayday 2”. Wycieczkę zorganizowały p. E. Sybis i p. J. Wolska-Róg, opiekę sprawowała również p. E. Kosińska.


Konkurs „Bohaterowie Sienkiewicza na plakacie”

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie ogłasza konkurs „Bohaterowie Sienkiewicza na plakacie”. regulamin konkursu


O ATAKU HEROD-BABY NA ARCYPRZYSTOJNEGO SUPERMISIA… WYNIKI KONKURSÓW DLA GIMNAZJALISTÓW

4 kwietnia 2016 r. przyjechali do nas gimnazjaliści z całego powiatu, by zmierzyć się z tekstem dyktanda o historii supermisia, który musiał bronić się przed atakiem żądnej przytulania hetery. Również tego dnia ogłoszono wyniki konkursu „Nasz region”.
Wyniki Konkursu ortograficznego
Wyniki Konkursu „ NASZ REGION”


NASZE SPOTKANIA Z TEATREM

25 lutego 2016 r. uczniowie klas II, III i IV obejrzeli we włoszczowskim Domu Kultury spektakl „Szalom”, ukazujący w oryginalnej konwencji wzajemne relacje między Żydami a Polakami na przestrzeni wieków. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty lektur szkolnych, m.in. „Pana Tadeusza”, „Lalki”,„Wesela” i wielu innych. W roli głównej wystąpił znany szkolnej społeczności aktor Lech Sulimierski.W ubiegłym roku podziwialiśmy go w spektaklu „Żyd na beczce”. Kilkakrotnie przyjeżdżał do naszej szkoły na warsztaty teatralne. Podczas jednego z takich spotkańw oryginalny sposób tłumaczył młodzieży, na czym polega budowanie roli i podkładanie emocji pod słowo.W trakcie prób Magda-jedna z uczennic- dość anemicznie odgrywała swoją rolę. Aktor nieoczekiwanie poprosił ją, by przeniosła krzesełko pod przeciwległą ścianę. Potem jeszcze jedno, i kolejne, i tak dalej. Wszyscy patrzyli zaskoczeni, dlaczego ich koleżanka ma wykonywać bezcelową pracę. Wreszcie aktor pozwolił jej wyrecytować przygotowany fragment. Wzburzona Magda z furią „wyrzuciła” na jednym wydechu swoją kwestię. Doskonale- rzekł rozpromieniony aktor. Teraz rozumie pani, co to znaczy podłożyć emocje pod słowo. O, tak. Zrozumieli to wszyscy obecni na warsztatach. Oto MISTRZ!


POWTÓRKI DO MATURY – W KINIE

Projekt „Matura z Kinem” , opracowany i koordynowany przez p. Annę Maciejczyk, łączy wiedzę literacką z filmową. Jednocześnie zwraca uwagę na umiejętność analizy oraz interpretacji tekstów kultury, jakimi są filmy. Projekt zakłada powtórzenie wiadomości na temat treści oraz interpretacji ogwiazdkowanych utworów literackich celem jak najlepszego przygotowania młodzieży do egzaminu maturalnego, zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Uczniowie „Staszica” uczestniczyli w następujących projekcjach filmowych: „WESELE”, „POTOP”, „LAWA”, „LALKA”. Przed nami„ZEMSTA” – 06.04. 2016 r. Osoby chętne proszone są o kontakt
z p. A. Maciejczyk. Oglądanie lektur na dużym ekranie przypadło maturzystom do gustu, co widać na załączonym obrazku.


DZIEŃ KOBIET ROZJAŚNIONY UŚMIECHEM

8 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Uczniowie z kl. III Tib oraz z II i III TH pod kierunkiem p. J. Grygiel i p. E. Dudy przygotowali porywający spektakl tematyczny. Widownię oczarowała Katarzyna Bebel (II LO) energetycznym wykonaniem piosenki Renaty Przemyk „Babę zesłał Bóg”. Wszystkie dziewczęta i kobiety otrzymały kwiaty, rozdając w zamian…serdeczne uśmiechy.


SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM

Dr Czesław Ochenduszka – socjolog, radny, pracownik naukowy warszawskich uczelni wyższych spotkał się z uczniami klasy II LO o profilu policyjno-prawnym. Odpowiadał na liczne pytania młodych ludzi o przebieg swej kariery zawodowej, o motywy wyboru szkoły wyższej i zawodu, o to, które kierunki kształcenia są atrakcyjne i dają dziś szansę na uzyskanie pracy. Pan doktor- jako człowiek oddany wojsku –zachęcał do zawodowej służby wojskowej. Sam, jako absolwent naszej szkoły, przeżywał kiedyś dylematy wyboru przyszłości. Naukę kontynuował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, pracował w Wojskowym Instytucie Badań Socjologicznych w Warszawie, obecnie jest wykładowcą warszawskich uczelni wyższych. Wskazał na posiadanie odpowiedniej zdolności fizycznej i psychicznejdo pełnienia służby zawodowej. Zachęcał do podjęcia studiów w Akademii Obrony Narodowejw Warszawie, które mają na celu przygotowanie absolwentów do pracy na samodzielnych stanowiskach związanychz bezpieczeństwem narodowym i obronnością, w administracji rządowej i samorządowej oraz w strukturach służb mundurowych: Sił Zbrojnych, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej czy Służby Więziennej. Dr Czesław Ochenduszka jest przykładem, że w życiu nie liczy się to, skąd pochodzisz, lecz to, czy umiesz podejmować odważne decyzje i pokonywać trudności w drodze do wytyczonego celu. A zatem… przez trudy do gwiazd, młodzi przyjaciele.


KONKURSY DLA GIMNAZJALISTÓW
Zapraszamy gimnazjalistów do uczestnictwa w IV Konkursie Ortograficznym oraz w IX edycji Powiatowego Konkursu "Nasz region". Regulaminy zmagań konkursowych w załączniku.
strona główna