ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 3
IM. STANISŁAWA STASZICA
WE WŁOSZCZOWIE
ul. Wiśniowa 23 29-100 Włoszczowa tel.413942777, 413943586 e-mail: sekretariat@zsp3.pl


WIELKA GRECKA PRZYGODA UCZNIÓW ZSP NR 3 WE WŁOSZCZOWIE

W ramach otrzymanego ze środków Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe dofinansowania, w sumie 78 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie wyjechało na praktyki zawodowe do Grecji, gdzie zdobyli doświadczenie w pracy w branżach hotelarskiej, gastronomicznej, ekonomicznej i budowlanej. Właśnie zakończyła się druga mobilność w ramach projektu nr 2018-1-PL01-KA102-049421 pt. „Staże zagraniczne – szansą na pracę bez granic”. 48 uczniów Szkoły oraz 4 nauczycieli-opiekunów wróciło do Polski bogatszych o wspaniałe doświadczenia!

Czas na podsumowanie
W czerwcu i październiku 2019 roku dwie grupy uczniów klas technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik ekonomista oraz technik budownictwa mieli możliwość odbycia dwutygodniowych praktyk zawodowych w miejscowości Nae Mesangala oraz Panteleimonas w Grecji. Program zorganizowany został we współpracy z grecką instytucją przyjmującą – Golden Sun Mobility Center MONOPOZOF I.K.E. W ramach przygotowanych dla nich zadań zawodowych uczniowie mieli możliwość zapoznania się z pracą w Grecji. Uczestnicy zdobyli bezcenne doświadczenie, a ze wszystkich postawionych zadań uczniowie ZSP Nr 3 wywiązywali się z najwyższą starannością.

Nie samą pracą człowiek żyje…
W dni weekendowe oraz w czasie wolnym od zajęć zawodowych, w ramach realizacji założeń programu kulturowego, uczestnicy mieli okazję na własnej skórze poczuć prawdziwą atmosferę Grecji kontynentalnej i jej części wyspiarskiej, doświadczając przenikających się elementów historii starożytnej i nowoczesności. Jako pierwsza odbyła się wycieczka w postaci spaceru po wąwozie Enipeas, rozciągającego się u podnóży gór Olimpu, prowadzącego do źródełka, w którym zgodnie z krążącymi legendami kąpieli zażywała sama bogini Afrodyta. To właśnie te rytuały były podobno sekretem jej wiecznej piękności! Kolejny dzień wolny upłynął pod znakiem zwiedzania wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleksu skalnego Meteorów. Te zapierające dech w piersiach budowle zrobiły na wszystkich piorunujące wrażenie!Zwiedzając jeden z klasztorów pod wezwaniem św. Varlaama, poznali życie codzienne mnichów oraz sposób wznoszenia klasztorów na skalnych urwiskach. Dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem mieli okazję poznać obrzędy prawosławne oraz charakterystykę religii i kultury greckiej. Dodatkową atrakcją było również odwiedzenie doliny Tembi z cerkwią św. Paraskewy oraz nauka pisania ikon w pracowni. Kolejnym punktem programu był rejs statkiem na wyspę Skiathos. Podczas wycieczkimłodzież miała możliwość poznać tradycyjne greckie tańce (jak Zorba czy Sirtaki) i podziwiać piękne widoki. Wyspa, do której dotarli praktykanci to niezwykle urokliwe i urzekające miejsce, słynące m.in. ze scen filmu muzycznego „Mamma Mia!”.Dzięki odwiedzinom w tym miejscu mogli poczuć grecki wyspiarski klimat oraz nauczyć się jak funkcjonują mieszkańcy tego regionu. Podczas pobytu w Grecji uczniowie zawitali również do Thessalonik – nadmorskiego, drugiego co do wielkości miasta Grecji. Dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem mieli możliwość zobaczyć najciekawsze miejsca tego miasta i uzyskać ciekawe informacje na temat jego historii i zabytków, w tym Forum Romanum, pomnika Aleksandra Macedońskiego oraz cytadeli. Dodatkowymi atrakcjami było również odwiedzenie jednej z najstarszych wiosek w Grecji – Paleos Panteleimonas czy miejscowości Dion oraz Vergina, które wprost emanują w przestrzeń swoją historycznością.

Zdobyte doświadczenia i wypracowane rezultaty
Praktyki w dały uczniom ZSP Nr 3 im. S. Staszica we Włoszczowie okazję do zdobycia niezapomnianego doświadczenia zawodowego, ale jednocześnie była to świetna lekcja kultury greckiej, a także okazja do przełamania barier językowych. Trzeba przyznać, że młodzież świetnie radziła sobie z komunikacją. Dokładnie wypełniony czas na pracę i aktywny wypoczynek skonstruowany był tak, aby uczniowie mogli w jak największym stopniu poznać kulturę, tradycję oraz piękno goszczącego ich kraju, a jednocześnie rozwinąć swoje kompetencje na wielu polach – nie tylko zawodowym, ale również osobistym, społecznym i organizacyjnym. Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności, które przydatne będą podczas ubiegania się o zatrudnienie po zakończeniu edukacji szkolnej, otwierając przed absolwentami Szkoły szereg drzwi, nie tylko na krajowym, ale również europejskim rynku pracy.

Relacja z projektu prowadzona była na bieżąco na portalu społecznościowym Facebook. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na fanpage: „Pociąg do praktyk zagranicznych – staże uczniów ZSP Nr 3 we Włoszczowie” oraz stronę internetową www.zsp3.pl, gdzie zobaczyć można zdjęcia z wyjazdu i zdobyć więcej informacji odnośnie całej inicjatywy.


Właśnie zakończyła się pierwsza mobilność w ramach projektu nr 2018-1-PL01-KA102-049421 pt. „Staże zagraniczne – szansą na pracę bez granic”. 30 uczniów Szkoły oraz 3 nauczycieli-opiekunów wróciło do Polski bogatszych o wspaniałe doświadczenia!

Czerwcowe praktyki w Grecji
W dniach 7-20 czerwca 2019 roku pierwsza grupa uczniów klas technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa miała możliwość odbycia dwutygodniowych praktyk zawodowych w miejscowości Nae Mesangala w Grecji. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy w swoich zawodach. Podczas pobytu w Grecji młodzież miała również okazję odbycia kursu barmańskiego i baristycznego.

W dni weekendowe oraz w czasie wolnym od zajęć zawodowych, w ramach realizacji założeń programu kulturowego, uczestnicy mieli okazję na własnej skórze poczuć prawdziwą atmosferę Grecji kontynentalnej i jej części wyspiarskiej, doświadczając przenikających się elementów historii starożytnej i nowoczesności.

Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności, które przydatne będą podczas ubiegania się o zatrudnienie po zakończeniu edukacji szkolnej, otwierając przed absolwentami Szkoły szereg drzwi, nie tylko na krajowym, ale również europejskim rynku pracy. Już w październiku odbędzie się kolejny wyjazd 48-osobowej grupy uczniów oraz 4 nauczycieli Staszica, w ramach którego młodzież zdobywająca wykształcenie w ramach 4 kierunków kształcenia: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik budownictwa oraz technik ekonomista – będzie mogła odbyć 2-tygodniowe staże zagraniczne w greckich przedsiębiorstwach.


Ruszamy z nowym projektem pt. „Staże zagraniczne - szansą na pracę bez granic”!

W naszej szkole rusza kolejny projekt europejski pt. „Staże zagraniczne - szansą na pracę bez granic” realizowany w ramach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. W ramach projektu w sumie 78 uczniów kształcących się w kierunkach Technik hotelarstwa, Technik żywienia i usług gastronomicznych, Technik ekonomista oraz Technik budownictwa odbędzie dwutygodniowe praktyki w miejscowości Nea Mesangala w Grecji. Celem głównym projektu jest stworzenie możliwości rozwoju uczniom ZSP Nr 3 we Włoszczowie, poprzez zapewnienie im kompleksowego wsparcia w zakresie realizacji programów staży, odbywanych w zagranicznych przedsiębiorstwach. W ramach projektu odbędą się w sumie 2 wymiany mobilnościowe - w czerwcu i we wrześniu 2019 roku, a każdy wyjazd zostanie poprzedzony przygotowaniem organizacyjnym, pedagogicznym, językowym (w zakresie języka angielskiego oraz greckiego) i kulturowym.
Koordynatorem projektu jest pani Joanna Grygiel.Rekrutacja - wyjazd na praktyki do Grecji w dniach 7-20 czerwca 2019

W dniach 28 listopada - 12 grudnia 2018 roku odbywać się będzie rekrutacja do projektu pt. „Staże zagraniczne - szansą na pracę bez granic". W jej ramach wyłonionych zostanie 30 uczestników pierwszej mobilności, która odbędzie się w dniach 7-20 czerwca 2019 (+2 dni podróży) w Grecji, w miejscowości Nea Mesangala. Poniżej do pobrania Regulamin rekrutacji oraz Formularze rekrutacyjne dla uczniów kierunku Technik hotelarstwa (10 miejsc) oraz Technik żywienia i usług gastronomicznych (20 miejsc). Dostępne są one także w sekretariacie Szkoły. Formularze, podpisane również przez rodziców osób niepełnoletnich złożyć należy w sekretariacie najpóźniej ostatniego dnia rekrutacji.
Kandydatom życzymy powodzenia!

do pobrania:
formularz dla TŻiUG
formularz dla TH
regulamin rekrutacji


Rekrutacja - wyjazd na praktyki do Grecji w dniach 1-14 października 2019

W dniach 27 marca - 10 kwietnia 2019 roku odbywać się będzie II tura rekrutacji do projektu pt. „Staże zagraniczne - szansą na pracę bez granic". W jej ramach wyłonionych zostanie 48 uczestników drugiej mobilności, która odbędzie się w dniach 1-14 października 2019 (+2 dni podróży) w Grecji, w miejscowości Nea Mesangala. Poniżej do pobrania Regulamin rekrutacji oraz Formularze rekrutacyjne dla uczniów kierunku Technik hotelarstwa (10 miejsc), Technik żywienia i usług gastronomicznych (10 miejsc), Technik budownictwa (15 miejsc) oraz Technik ekonomista (13 miejsc). Dostępne są one także w sekretariacie Szkoły. Formularze, podpisane również przez rodziców osób niepełnoletnich złożyć należy w sekretariacie najpóźniej ostatniego dnia rekrutacji.

Kandydatom życzymy powodzenia!


do pobrania:
formularz dla TŻiUG
formularz dla TH
formularz dla TE
formularz dla TB
regulamin rekrutacji


strona główna