Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego dla Zespołu Szkół nr 3 im. S. Staszica we Włoszczowie 

W dn. 29.02.2024 r. w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2023. Został nią wyróżniony Zespół Szkół nr 3 im. S. Staszica we Włoszczowie, o czym już informowaliśmy.

W tym ważnym dla nas wydarzeniu wzięli udział: Pani Dyrektor Mariola Koza, 

przedstawiciele  władzy samorządowej: Pan Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski, Pani Małgorzata Gusta Członek Zarządu Powiatu Włoszczowskiego, duchownej: ks Zygmunt Pawlik – proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie, Pan Sławomir Krzysztofik – wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, grono pedagogiczne, uczniowie ale przede wszystkim uczestnicy strajku o krzyże z 1984 roku.

      Uczestników spotkania powitał ks. bp. Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Następnie został przedstawiony patron – ks. bp. R. Andrzejewski, a ks. prał. Ireneusz Juszczyński odczytał uzasadnienie nagrody.  Laudację wygłosił dr Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze IPN Kielce.

To prestiżowe wyróżnienie szkoła otrzymała za bezprecedensowy strajk w obronie krzyża, który odbył się w jej murach.  Został on uznany za przykład ” odwagi w walce o wolność wyznawania wiary, o honor i godność młodych ludzi”. Wręczył ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp. Stanisław Gądecki, zaś pamiątkowy dyplom – pan Henryk Smolarz, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa.  Słowo wieńczące wygłosił ks. abp. Stanisław Gądecki. 

      Minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP odczytał list od prezydenta, pana Andrzeja Dudy, w którym zaakcentował, że włoszczowska młodzież była częścią oporu przeciwko komunistycznej władzy. 

List do uczestników uroczystości wystosował również pan Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a głos zabrał pan Lucjan Zwolak, przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa.

      Odbierając nagrodę pani dyrektor Mariola Koza zwróciła uwagę na fakt, że krzyże do włoszczowskiego „Staszica” wróciły po 1989 roku i wiszą w salach lekcyjnych do dziś, a młodzież odnosi się do nich z wielkim szacunkiem i miłością. 

      Na zakończenie uroczystości nasi uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, przygotowany przez historyków szkoły.  Został w nim przedstawiony krótki rys historyczny placówki, aktualne osiągnięcia (trzy typy szkół, klasa patronacka OSM Włoszczowa, lider w pozyskiwaniu funduszy unijnych, staże zagraniczne, współpraca z uczelniami wyższymi, tarcze jakości kształcenia- brązowe i srebrna – przyznawane przez miesięcznik „Perspektywy”). 

Młodzież przypomniała wydarzenia z grudnia 1984 roku oraz konsekwencje, jakie ponieśli walczący o krzyże i wspierający ich księża- ks. M. Łabuda i ks. A. Wilczyński: usunięcie ze szkoły, obniżenie stopni czy dotkliwe kary grzywny. Przede wszystkim podkreślili jednak, jak wielką wagę w życiu każdego człowieka odgrywa krzyż i jak ważna jest pamięć o minionych wydarzeniach, w życiu nie tylko ich uczestników, ale i aktualnych uczniów „Staszica”. 

W programie artystycznym znalazła się również piosenka – hymn strajkujących: ” Nie zdejmę krzyża z mojej ściany…”

      Dyrekcja Zespołu Szkół nr 3 już dziś zaprasza na uroczyste obchody 40 rocznicy walki o krzyże, które odbędą się w dn. 13.12.2024 r.  

Skip to content