„POD TYM ZNAKIEM ZWYCIĘŻYSZ”

      W dniu 16.05.24 r. dyrektor szkoły, p. Mariola Koza, nauczyciel historii, p. Wioletta Banach oraz delegacje uczniów z kl. 2 a LO i 3 LO miały zaszczyt uczestniczyć w otwarciu wystawy „In hoc signo vinces”, której autorem jest ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach. 

      Do zgromadzonych na tej uroczystości słowa skierował biskup Jan Piotrowski. Przypomniał on o tysiącletniej historii Krzyża na naszej polskiej ziemi i podkreślił, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za obecność krzyża w społeczeństwie. 

      Wystawa pt. „Pod tym znakiem zwyciężysz” ukazuje eksponaty od czasów Cesarstwa Bizantyjskiego do czasów współczesnych. Nasi uczniowie zobaczyli m.in. krzyż procesyjny z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego (527r), krzyż ceremonialny z czasów wypraw krzyżowych (1190r), monety templariuszy , krucyfiksy z XIX wieku , krzyże z czasów II wojny światowej i wspaniałe obrazy. Młodzież szczególnie zachwyciła się pracą Piotra Barszczowskiego pt. ” Ostatnia wieczerza XXI wieku”, warto dodać, że ten ogromny neowitraż został nagrodzony złotym medalem na XIII Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji .

Wśród tych wspaniałych artefaktów odnaleźliśmy lokalną, szkolną historię krzyża z 1984 r. Jedno z pomieszczeń wystawowych zdobią zdjęcia ze strajku młodzieży w naszej szkoły, gdy uczniowie upomnieli się o krzyże zdjęte z sal lekcyjnych. Do dziś podziwiamy ich odwagę, charyzmę i zapał. Zdjęcia z tamtego okresu wspaniale ukazują włoszczowską młodzież, która ukochała sobie krzyż, widząc w nim ratunek dla naszej Ojczyzny.

Polecamy wystawę wszystkim zainteresowanym , my na pewno tam jeszcze wrócimy.

Skip to content