Niezapomniana wycieczka w ramach projektu „Poznaj Polskę”

Za sprawą projektu „Poznaj Polskę” uczniowie „Staszica” w dniach 25.10 – 27.10. 2022 r. brali udział w wycieczce, w trakcie której zwiedzili Gdańsk, Gdynię, Malbork i Toruń. Wizytę w Gdańsku rozpoczęto od Półwyspu Westerplatte – miejsca rozpoczęcia II wojny światowej – gdzie młodzież zobaczyła ruiny koszar i pomnik Obrońców Wybrzeża. Następnym punktem wycieczki było Muzeum II Wojny Światowej – wyjątkowe w skali Polski i Europy. Dzięki zaprezentowanym eksponatom ukazany został w pełni kataklizm wojny, który przekłada się za każdym razem na życie pojedynczych ludzi, jak i całego narodu. Nic więc dziwnego, że na uczniach wywarło to ogromne wrażenie, a zgromadzone dokumenty uświadomiły im, jak łatwo jest zmanipulować ludzi propagandą i przekupstwem, by ostatecznie zniewolić – zastraszeniem i brutalną przemocą.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty w historycznej części Gdańska. W trakcie spaceru młodzież zobaczyła Złotą Bramę, ratusz, słynną fontannę Neptuna, gdański żuraw oraz Bazylikę p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Następnie zwiedzono Europejskie Centrum Solidarności, które jest formą hołdu dla wszystkich osób poległych w walce z reżimem komunistycznym. Nowoczesna ekspozycja ECS dedykowana jest Solidarności i zmianom, jakie zaszły pod jej wpływem w całej Europie Środkowo – Wschodniej.
Gdynia – kolejny punkt w planie wycieczki – zachwyciła uczestników wyjazdu ORP Błyskawicą oraz Darem Pomorza.
Ostatni dzień wyjazdu przeznaczony został na zwiedzenie majestatycznego zamku w Malborku, który od 1997 roku znajduje się na liście UNESCO. Swoim ogromem zachwycił on nawet najbardziej wybrednych z uczniów.
W drodze powrotnej młodzież odbyła spacer urokliwymi, utrzymanymi w gotyckim stylu, uliczkami Torunia. Stare Miasto ze słynną krzywa wieżą, Dom i pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i Dwór Artusa, ale przede wszystkim przepyszne pierniki zostaną w pamięci uczniów na długo.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni – tak można podsumować ten intensywny i niezapomniany, dla wszystkich uczestników wycieczki, czas.

Opiekę sprawowali nauczyciele: pan Dawid Wójcik, pani Monika Bartocha, pani Kamila Lenart i pani Justyna Kowalczyk.

Skip to content