Uczniowie „Staszica” na spotkaniu z Jaśkiem Melą

„Aby przejść jakąś drogę, trzeba zacząć iść” 

      W dn. 16.05.24 r. w Bibliotece Publicznej we Włoszczowie odbyło się spotkanie z Jaśkiem Melą – podróżnikiem; najmłodszym (15 lat) w historii zdobywcą dwóch biegunów w jednym roku (2004 – z Markiem Kamińskim), czego dokonał jako pierwsza niepełnosprawna osoba na świecie; bohaterem filmu fabularnego „Mój biegun”; działaczem sportowym; założycielem fundacji „Poza Horyzonty”.  Uczestniczyła w nim młodzież szkół włoszczowskich, w tym klasa 2 b LO ze „Staszica” oraz osoby dorosłe.

      Jasiek Mela opowiedział o swoim życiu, w tym o wypadku, śmierci brata czy pożarze domu. Podkreślił, jak ważne dla niego okazało się spotkanie z polarnikiem, Markiem Kamińskim, w procesie odzyskiwania przez niego motywacji i chęci do życia. 

Jasiek Mela skierował do zgromadzonych wiele motywujących słów, ważnych nie tylko dla młodych, ale dla każdego: warto się starać zrealizować własne marzenia, by jednak tego dokonać – po prostu trzeba zacząć iść w ich kierunku.  Niepełnosprawność nie wyklucza z aktywnego życia i jeśli ma się odwagę, nic nie może powstrzymać realizacji własnych pasji czy poznania świata. 

      Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Więcej niż literatura” , a opiekunkami klasy były panie – nauczycielki  geografii –  Ilona Plebanek i Maria Sikora.  

Skip to content