38 rocznica Protestu o Krzyże w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie

Miłości bez krzyża nie znajdziecie,
a krzyża bez miłości nie uniesiecie
.
~Jan Paweł II

Mija kolejny rok od pamiętnego protestu młodzieży szkolnej w obronie krzyży, usuniętych bezprawnie z sal lekcyjnych. W proteście w dniach 3- 16 grudnia 1984r. uczestniczyło 700 uczniów oraz księża Marek Łabuda (podnosił na duchu protestującą młodzież, śpiewał razem z nimi i odprawiał msze święte przy ołtarzu zrobionym z uczniowskich plecaków) i Andrzej Wilczyński. Wspierali ich rodzice i mieszkańcy Włoszczowy, a także biskup Mieczysław Jaworski, który codziennie przyjeżdżał do Włoszczowy i odprawiał Mszę Świętą. Młodzież naszej szkoły ukochała sobie te krzyże, które poświęciła w kościele Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie. Krzyże proste, drewniane były i są w naszej szkole symbolem wiary, wolności i zwycięstwa nad złem. Te same wiszą od 38 lat. Uczestników strajku dotknęły represje wymierzone przez władze komunistyczne. Protest odbił się szerokim echem w Polsce i w Europie. Przez 2 lata po strajku każdego 13 dnia miesiąca, ksiądz Marek Łabuda odprawiał w kościele Msze święte za Ojczyznę, na których gromadziły się tysiące ludzi. W komunistycznej Polsce stanęli naprzeciw siebie obrońcy krzyża i władza, która tego krzyża nienawidziła. Strajkująca młodzież wykazała się niezwykłą odwagą i solidarnością.
Dziękujemy wszystkim protestującym, mieszkańcom Włoszczowy za wsparcie młodzieży.

Msza Święta z okazji 38 rocznicy Protestu o Krzyże odbędzie się w dniu 11 grudnia w Kościele NMP o godzinie 12.00

Skip to content