Staszic” pamięta, czyli uroczystość 38.rocznicy Protestu o Krzyże

A gdy zobaczę w poniewierce, Jezusa Krzyż i ranę,
która otwiera Jego serce,
w obronie krzyża stanę

W dniu 11.12.2022 r. odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską postawę młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie. W grudniu 1984 roku uczniowie obecnego „Staszica” podjęli się bezprecedensowej walki w obronie krzyży zdjętych z sal lekcyjnych, na skutek decyzji władz komunistycznych. Włoszczowa i młodzież naszej szkoły była wierna krzyżowi i dlatego w miejscu tym doszło do tak solidarnego i długotrwałego wystąpienia. Osobowość księży, a szczególnie ks. Marka Łabudy, silne charaktery grupy młodych ludzi najbardziej zaangażowanych w protest, pomoc ze strony wielu mieszkańców Włoszczowy, wsparcie ze strony Kościoła ( biskupów kieleckich, proboszcza parafii – jak i wspólnoty wiernych) – to zapewne najważniejsze okoliczności, które tłumaczą wydarzenia tamtych, grudniowych dni i są widocznym symbolem walki z władzą komunistyczną o zachowanie tożsamości religijnej.
Wielką rolę w umacnianiu duchowym młodzieży spełnił biskup pomocniczy, Mieczysław Jaworski, który starał się codziennie dojeżdżać z Kielc, aby odprawić mszę św. Gdy milicja zatrzymywała jego samochód przed Włoszczową, biskup szedł pieszo. To on zaproponował 16.12.1984 r. strajkującym zakończenie protestu, gdyż odnieśli już moralne zwycięstwo i poprowadził ich do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie odprawił uroczystą mszę świętą. Mieszkańcy Włoszczowy klękali na chodnikach, bardzo wielu dołączało do procesji z krzyżami w rękach. Niektórzy z uczniów, za udział w proteście, zostali relegowani ze szkoły, innych szykanowano i nie dopuszczono do matury. Władza ludowa nie znosiła sprzeciwu. Tym czynem uczniowie i wspierający ich rodzice oraz mieszkańcy Włoszczowy na stałe wpisali się w „historię regionalnego oporu wobec komunistycznego systemu politycznego „(za IPN).
By upamiętnić te ważne wydarzenia, w dniu 11.12.2022 r. została odprawiona uroczysta Msza Święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie, w której uczestniczył Zarząd Powiatu Włoszczowskiego, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz młodzież „Staszica”. Po niej złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą, upamiętniająca tamte wydarzenia, znajdującą się przed budyniem Zespołu.
W dniu 12.12.2022 r. odbyła się również wzruszająca akademia poświęcona wydarzeniom sprzed 38. lat. W jej trakcie głos zabrała Dyrektor szkoły, pani Mariola Koza, która przedstawiła krótko historię tamtych dni oraz zaakcentowała ich wagę w życiu miasta, regionu i Polski. Następnie w montażu słowno – muzycznym, przygotowanym pod kierownictwem historyków: pani Wioletty Banach i pani Moniki Pianki, młodzież podkreśliła wagę krzyża w życiu każdego człowieka. Zaśpiewano piosenki, które towarzyszyły protestującym uczniom.
Na II piętrze szkoły znajduje się wystawa poświęcona bohaterom tamtych dni.

Skip to content